Facebook Google+ Twitter

Buzek: Ten wybór traktuję jako znak naszych czasów

- 14 lipca to święto narodowe Francji. Słowa rewolucji: Wolność, Równość i Braterstwo brzmią aktualnie i dziś - tak rozpoczął swoje pierwsze przemówienie nowy prezydent PE. Krótkiego wywiadu Wiadomościom24.pl udzieliła jego kontrkandydatka.

Jerzy Buzek podczas przemówienia / Fot. Paweł KiliańskiPo ogłoszeniu wyników wyborów, dotychczasowy szef Parlamentu Europejskiego, Niemiec Hans- Gert Pottering, powiedział do J. Buzka po polsku: Gratuluję! Powodzenia drogi pan Jerzy Buzek.

E. Britt Svensson dla Wiadomości24.pl: - Wynik wyborów jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Nie spodziewałam się, że tyle osób z mojej partii odda na mnie swój głos. Nie czuje rozżalenia, że przegrałam. To dobrze, żeby Europa miała mocnego kandydata - dodała jedyna kontrkandydatka Buzka w wyborach.

Jerzy Buzek wręcza figurkę św. Barbary Hansowi- Gertowi Potteringowi / Fot. Paweł Kiliański- Mario Mauro i Graham Watson wycofali się, żeby wzmocnić jednego kandydata. To piękny gest. Mauro, wiem, że dla Ciebie prawa człowieka są ważne! W moim kraju zrodziła się "Solidarność", walka o prawa człowieka nie jest mi więc obca. "Solidarność" wygrała, to dało początek jesieni ludów i zburzeniu muru berlińskiego. Udało się! Od pięciu lat budujemy wspólna Europę. Nie ma was i nas, jest tylko wspólna Europa - tak Jerzy Buzek podkreślił rolę Polaków w Europie.

Hans- Gert Pottering i Jerzy Buzek / Fot. Paweł KiliańskiNowy szef Parlamentu Europejskiego powiedział co w nadchodzącej kadencji będzie jego priorytetem: - W sprawach podstawowych - walka z kryzysem (pewność dla ludzi, że jak odkręcą kurek z gazem, to ten popłynie). Ważne będzie dla nas także partnerstwo z USA, zmiany klimatyczne oraz przestrzeganie praw człowieka. Dlatego potrzebujemy Traktatu Lizbońskiego - podkreśla były premier Polski. - 30 lat temu pierwsze wybory przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wygrała kobieta. Trzeba stworzyć szansę dla kobiet, żeby osiągały satysfakcję rodzinną i zawodową - dodał.

Jerzy Buzek podarował Hansowi-Gertowi Potteringowi prezent - figurkę św. Barbary z kawałka węgla. Ma symbolizować Śląsk, z którego pochodzi były premier Polski.


Czytaj także: Buzek szefem Parlamentu Europejskiego!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.