Facebook Google+ Twitter

BWA - Galeria Zamojska: wystawa rzeźb i ilustracji Józefa Wilkonia

W BWA - Galerii Zamojskiej możemy oglądać wystawę prac Józefa Wilkonia, światowej sławy rzeźbiarza, ilustratora i grafika. Wilkoń to artysta wszechstronny, również scenograf, projektant gobelinów, autor ilustracji do prawie 200 książek wydanych w Polsce i na świecie. Japończycy chcą stworzyć jego muzeum, a Włosi uważają go za jednego z najwybitniejszych ilustratorów.

Rzeźba J. Wilkonia / Fot. Tadeusz KowalskiJózef Wilkoń (rocznik 1930) od dziecka fascynował się światem zwierząt. Swą artystyczną edukację rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, gdzie do klasy chodził m.in. z R. Cieślewiczem i F. Starowieyskim. W połowie lat 50. ukończył studia na ASP w Krakowie, w pracowni prof. Adama Marczyńskiego oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Grafika "Ryby" J. Wilkonia / Fot. Tadeusz KowalskiW 1959 r. ukazuje się pierwsza książka z jego ilustracjami. Stworzył ilustracje m.in. do dzieł Kubiaka, Kamieńskiej czy do "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. W 1960 r., w Galerii ZPAP w Warszawie po raz pierwszy ma indywidualną wystawę. Od 1963 r. rozpoczyna regularną i długoletnią współpracę z wydawcami europejskimi, a od 1976 r. z japońskimi.

Grafika "Zima" J. Wilkonia / Fot. Tadeusz KowalskiPrace Józefa Wilkonia znajdują w japońskich muzeach i prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, m.in. w Wiedniu, Zurychu, Paryżu, Berlinie, w Japonii i w warszawskiej "Zachęcie".

Rzeźba J. Wilkonia / Fot. Tadeusz KowalskiJózef Wilkoń za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. w Niemczech, Japonii, Argentynie, Szwajcarii, we Włoszech, na Słowacji i w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Oglądałam Jego dzieła na Targach Książki w Warszawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeźby, a i ilustracje rzeczywiście są niespotykane. Bardzo intrygujące, mają w sobie to coś, - magicznego i fantastycznego. Dziękuję za pozdrowienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe te rzezby; zwlaszcza tam gdzie natura wspoltworzy z czlowiekiem;)) Pozdrowienia z Biblioteki Uniwerysteckiej z Hamburga przy Dammtorze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.