Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3407 miejsce

By lepiej się migało

Polscy tłumacze we współpracy z kolegami z Unii Europejskiej pracują nad zasadami nowej metodyki nauczania języka migowego. Ma on ułatwić skuteczne porozumiewanie się osób słyszących z głuchymi.

 / Fot. AutorPiotr Krupa, koordynator międzynarodowego projektu oraz tłumacz języka migowego z ponad 20-letnim stażem, jak mało kto dostrzega niedostatki obowiązującego systemu gestów. Na co dzień pracuje z osobami niesłyszącymi, prowadzi największą w Polsce internetową telewizję GlusiTV.pl oraz organizuje kursy nauki języka migowego. „Osobie uczącej się gestów nie jest łatwo porozumieć się z niesłyszącym partnerem. Trudno jest przestawić się z tego, w jaki sposób myślimy i mówimy na co dzień, by dopasować się do percepcji głuchego. To wymaga wprawy i obecne systemy nauki dalekie są od doskonałości. Chcemy to naprawić” – deklaruje Piotr Krupa. „Dążymy do tego, aby uczący się mieli poczucie, że nawet mimo niepełnej wiedzy oraz umiejętności migania radzili sobie w komunikacji.”
Dlatego właśnie zmobilizował środowisko podobnych jemu pasjonatów z Niemiec oraz Rumunii. Wspólnie pracują nad podstawami nowe metodyki nauczania języka migowego. Swoje pomysły i propozycje na bieżąco konsultują zarówno z międzynarodowym środowiskiem niesłyszących, jak i osobami uczącymi się tego sposobu komunikacji. Po niedawnej inauguracji projektu w Polsce, zbliża się właśnie kolejne spotkanie robocze, tym razem w rumuńskim Jassy. Eksperci pracować będą nad podniesieniem kompetencji lektorów języka migowego, a także nad dalszymi modyfikacjami programu nauczania, który uzupełniany będzie materiałami filmowymi.
O postępach w projekcie „Głusi w zjednoczonej Europie” oraz ogólnie o problemach komunikacji osób niesłyszących będzie można dowiedzieć się od samego Piotra Krupy. Opowie on o nich w Krakowie, w najbliższy wtorek 12 września w sali wykładowej CIT na ul. św. Filipa. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.30. W spotkaniu wezmą także udział głusi z Małopolski, lektorzy i tłumacze języka migowego. Poruszony zostanie także wątek bezrobocia wśród niesłyszących: ekspercki zespół Piotra Krupy przedstawi rezultaty działań swojego projektu „Twój los w twoich rękach”, służącego aktywizacji zawodowej osób głuchych pozostających bez pracy.
Spotkanie oraz projekt realizowane są dzięki dotacji w ramach programu unijnego Erasmus+.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.