Facebook Google+ Twitter

By nie zapomnieć – Wiesława Szymborska

Śmierć Wiesławy Szymborskiej jest doskonałą okazją, by przypomnieć jej literackie dokonania. Każdy Polak winien je znać.

 / Fot. W241 lutego 2012 w wieku 88 lat odeszła do nas Wiesława Szymborska. Poetka, która przez 67 lat swoją twórczością wzbogacała nasz naród. Chyba nie ma osoby, która nie znała by wierszy Szymborskiej. Nie ma osoby, która nie miałaby swojego ulubionego, stanowiącego dla niej duchowy drogowskaz. Dlatego warto przypomnieć kilka z nich. Zwłaszcza że sama Szymborska pisała: „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.

Oto fragmenty tych dzieł, które najbardziej podziwiam ja:

Lenin
"Że w bój poprowadził krzywdzonych,
że trwałość zwycięstwu nadał,
(…)
grób, w którym leżał ten
nowego człowieczeństwa Adam,
wieńczony będzie kwiatami
z nieznanych dziś jeszcze planet".

Wspaniały wiersz, podkreślający zaangażowanie polityczne poetki. Silna ekspresywność początkowych strof pozwala dostrzec zdolność autorki do godzenia sprzeczności: z jednej strony silna empatia dla krzywdzonych, z drugiej gromienie wrogów. Zwraca uwagę szerokość horyzontów poetki sięgająca prawie fantastyki naukowej. Połączonej jednak z mitologią. Anachroniczną mitologią judeochrześcijańską błyskotliwie przemienioną w historię socjalizmu naukowego. Zdumiewa niesamowita zdolność predykcyjna autorki, toć Wódz Rewolucji nadal spoczywa na Placu Czerwonym, a amerykańscy turyści nie zapominają go odwiedzać. Kolejnym moim ukochanym wierszem poetki, szczególnie pasującym do okazji jej odejścia, jest wiersz, który ona sama pisała z okazji odejścia człowieka równie wielkiego, co poetka:

Ten dzień

(…)
Kto u progu? Z jaką wieścią, i tak wcześnie?
Nie chcę wiedzieć. Może ciągle jestem we śnie.
Nie podejdę, nie otworzę drzwi.

Czy to ranek na oknami, mroźna skra
tak oślepia, że dokoła patrzę łzami?
Czy to zegar tak zadudnił sekundami.
Czy to moje własne serce werbel gra?

Póki nikt z was nie wypowie pierwszych słów,
brak pewności jest nadzieją, towarzysze.
(…)

Czyjej śmierci poetka nie chce przyjąć do wiadomości? Na wieść o czyjej śmierci zalewa się łzami? Na czyją cześć jej serce gra werbel? Wyjaśnia to dalsza część wiersza:

Jaki rozkaz przekazuje nam
na sztandarach rewolucji profil czwarty?
- Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
Wzmocnić warty u wszystkich bram!

Oto Partia - ludzkości wzrok.
Oto Partia: siła ludów i sumienie.
Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
Jego Partia rozgarnia mrok.

Niewzruszony drukarski znak
drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
A to słusznie. A to nawet lepiej tak".

Czyją śmierć upamiętnia ten wiersz…? Podążając za autorką, pełni mistycznego szacunku dla „Tego-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać”, niczym Żydzi dla miana Jahwe, nie odważajmy się wymawiać imienia tego wielkiego człowieka, pamiętając jedynie, że numer jego na sztandarze 4. Zwróćmy jednak uwagę, na siłę autorki, która nawet w obliczu tak wielkiej straty, z pełnią optymizmu patrzy na przyszłość doktryny budowanej przez zmarłego. Partia będzie budować ją nadal. I nas może to wiele nauczyć. Wiesława odeszła, ale zostało nam wiele innych autorytetów, które nie ustaną w budowaniu doktryn tak bliskich autorce.

Trzeba nam też pamiętać, że wiersze nie stanowiły jedynej formy twórczości Wiesławy Szymborskiej. Inną lubianą przez pisarkę formę literacką stanowiły rezolucje popierające wyroki śmierci wydawane przez komunistyczny wymiar bezprawia. Takie jak ta napisana przez nią, wraz z 52 innymi towarzyszami i towarzyszkami z krakowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, z okazji procesu przeciw członków krakowskiej Kurii Metropolitalnej:

„W ostatnich dniach toczył się w Krakowie proces grupy szpiegów amerykańskich powiązanych z krakowską Kurią Metropolitarną. My zebrani w dniu 8 lutego 1953 r. członkowie krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich wyrażamy bezwzględne potępienie dla zdrajców Ojczyzny, którzy wykorzystując swe duchowe stanowiska i wpływ na część młodzieży skupionej w KSM działali wrogo wobec narodu i państwa ludowego, uprawiali - za amerykańskie pieniądze - szpiegostwo i dywersję. Potępiamy tych dostojników z wyższej hierarchii kościelnej, którzy sprzyjali knowaniom antypolskim i okazywali zdrajcom pomoc, oraz niszczyli cenne zabytki kulturalne. Wobec tych faktów zobowiązujemy się w twórczości swojej jeszcze bardziej bojowo i wnikliwiej niż dotychczas podejmować aktualne problemy walki o socjalizm i ostrzej"

W rezolucji zwraca uwagę fakt, że zobowiązanie w niej podjęte autorka szczerze wypełniła. Oto przykład kolejnego jej wiersza, w którym stała się jeszcze „wnikliwsza, bardziej bojowa i ostrzejsza” niż wcześniej:

„Komsomolskie jasne słońce opromienia cały świat
pozdrowienia śle dziś Polsce
cała młodzież kraju Rad”.

Znane powiedzenie głoszące, że o zmarłych mówi się prawdziwie albo wcale, zostało niegdyś przekręcona na: „o zmarłych mówi się dobrze albo wcale”. Jakże bowiem sprawdzić, czy czyjś krytyk zmarłego nie oczernia…? Możliwe jest to tylko w jednym przypadku, gdy krytykę wyczerpują same cytaty zmarłego. Takiej właśnie krytyki w niniejszym artykule się podjąłem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

B,.T.
  • B,.T.
  • 11.02.2012 11:02

Nie wiem po co istnieją tego rodzaju portale:

1. Po pierwsze: nie baw się w dziennikarza, jeżeli nie umiesz pisać
2. Po drugie: po co w ogóle tego rodzaju śmietniki (i takie coś się natrętnie wyświetla w google wiadomości)
3. Po trzecie: nie pisz o człowieku, jeżeli nie umiesz napisać jego imienia bo się ośmieszasz
4. Po czwarte: nie życzę sobie żeby takie "nice" oceniały P. Wisławę Szymborską, jedną z najlepszych dwudziestowiecznych poetek
5. Napisz coś, osiągnij a potem bierz się za ocenianie innych

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek Kramarz
  • Mirek Kramarz
  • 05.02.2012 21:54

Wisława drogi autorze - Wisława .... Otóż Wisia też miała ciemne strony w swoim życiu ,


o których bardzo niewiele się mówi .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.