Facebook Google+ Twitter

By zadbać o innych, najpierw należy zadbać o siebie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-03-27 09:24

Akcja, której ambasadorkami są Monika Pyrek, Olga Borys i Maria Sadowska, promuje postawę kobiet niedających się wykluczyć z przyjemności życia m.in. z powodów zdrowotnych.

„Polki nie czekają już na pozwolenie innych na to, aby mogły czuć się szczęśliwe, świadome życia i poczucia własnej wartości, żeby mogły zachować aktywność fizyczną i społeczną, jednocześnie dbając o swoich najbliższych i oczekując od nich wzajemności w codziennej trosce” – uważa dr Tomasz Sobierajski, socjolog, ekspert akcji „Niewykluczone”. Akcja, której ambasadorkami są Monika Pyrek, Olga Borys i Maria Sadowska, promuje postawę kobiet niedających się wykluczyć z przyjemności życia m.in. z powodów zdrowotnych i prezentuje Dekalog Kobiet Niewykluczonych.

Akcja „Niewykluczone” skierowana jest do aktywnych kobiet, które realizują się poprzez codzienne obowiązki, pasje, plany i niezapowiedziane przygody. Akcja wspólnie z ambasadorkami wspiera Polki w pokonywaniu barier powstrzymujących je w realizacji wyznaczonych celów. Dlatego właśnie powstał Dekalog Kobiet Niewykluczonych, poprzez który pomysłodawca akcji – marka Urinal – zachęca panie do dbania o zdrowie oraz uczy, jak nie zostać wykluczonymi z przyjemności życia. Badania ośrodka Millward Brown, przeprowadzonego na zlecenie marki Urinal, pokazują, że w ciągu ostatniego tygodnia 63% kobiet musiało zrezygnować ze swoich planów lub je całkowicie zmienić. Aż 64% kobiet przyznaje, że uczyniło to z powodu dolegliwości zdrowotnych m.in. z powodu zakażenia układu moczowego .
Kobiety coraz częściej doceniają same siebie i starają się realizować swoje pasje i plany. Swój czas planują w taki sposób, by znaleźć czas na własne potrzeby. Choć wyznawany przez Polki system wartości pozostaje taki sam, to zmieniły się jego proporcje. Nadal dla niemal wszystkich pań najważniejsze są: rodzina, zdrowie, relacja z partnerem, praca i przyjaciele . Uwagę zwraca wysoka pozycja pracy (45%), a to oznacza, że dla kobiet coraz bardziej liczy się samodzielność, realizacja, a często również pasja.
„Współczesna kobieta chce mieć dobrą relację z partnerem, od którego dostaje więcej, niż oczekuje. Chce być otoczona rodziną i przyjaciółmi, przy jednoczesnym zapewnieniu autonomii dla samej siebie i kontroli nad własnym czasem. Chce angażować się w pomoc innym, dzięki czemu zachowa równowagę pomiędzy zdrowym egoizmem i altruizmem. Nie boi się podejmować trudnych zadań, skomplikowanych projektów, pod warunkiem że odnajdzie w nich zadowolenie i pasję. Chce być aktywna fizycznie i mieć duchowy kontakt z wewnętrznym ” – zauważa dr Tomasz Sobierajski, socjolog, ekspert akcji „Niewykluczone”.
By realizować swoje plany, Polki muszą niejednokrotnie pokonać granice, które przez długi czas określały ich rolę w społeczeństwie. Nasza kultura sprawia, że kobiety dość często rezygnują z siebie, swoich pragnień i aktywności z przyczyn głównie niezależnych od siebie.
By nie rezygnować ze swoich planów i nie dać się wykluczyć, każda z ambasadorek akcji „Niewykluczone” ma swój sposób. Każda z nich chce się realizować w życiu zawodowym i rodzinnym, jednak każda z nich jest inna. Monika Pyrek stawia na planowanie i zarządzanie czasem, Olga Borys na pozytywne myślenie, natomiast Marysia Sadowska po prostu nie wyobraża sobie, że coś mogłyby przeszkodzić jej w realizacji planów.
„To, co mamy najcenniejsze, to możliwość życia, które powinniśmy przeżyć w swoim imieniu, będąc wiernym sobie i z poszanowaniem tego, co jest dla nas ważne. Życie nierzadko wymaga od nas rezygnacji z wielu spraw, ale patrzmy na to, z czego rezygnujemy, bo nigdy nie warto rezygnować z siebie. Zatem, żeby kobiety mogły zadbać o innych, muszą najpierw zadbać o siebie. I o tym warto pamiętać” – dodaje dr Sobierajski.
Podobnie uważa Małgorzata Ohme, psycholog. Dzielenie przez kobiety spraw na ważne i „ważniejsze” wynika z różnych potrzeb. Te pierwsze wynikają z potrzeb innych osób, a drugie – z ich własnych.
„Mając przed sobą wybór: pomoc w lekcjach dziecku, a opłacona wcześniej lekcja ukochanej jogi, zawsze rezygnujemy z tego ostatniego. Bo kochamy. A jak kochamy, to się poświęcamy. Dlatego, aby uniknąć takich dylematów, ustalmy, że sprawy zaliczamy do obowiązków tak samo jak , a wszystkie zaplanowane wydarzenia, które dawniej zaliczałyśmy do przyjemności, wpisujemy na sztywno do harmonogramu dnia. I za każdym razem, gdy pojawi się myśl, by z czegoś zrezygnować, przypomnijmy sobie o tym, że naprawdę rezygnowanie z własnych potrzeb nie czyni nas lepszymi ludźmi. Wręcz przeciwnie” – radzi ekspert „Niewykluczonych” Małgorzata Ohme.

Więcej informacji na www.niewykluczone.wp.pl
(Emilia Sawińska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.