Facebook Google+ Twitter

Być amerykańskim nastolatkiem. Młodzi liderzy z Łodzi jadą do USA

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-01-18 10:56

Pod koniec lutego br. młodzi liderzy z Łodzi, finaliści Polsko-Amerykańskiego Parlamentarnego Programu Wymiany Młodych Liderów, wyjadą na miesiąc do USA. Wraz z łódzką młodzieżą wyjadą finaliści z Białegostoku i Wrocławia.

Pięcioro łódzkich licealistów przekona się, jak to jest być amerykańskim nastolatkiem. Podczas swojego pobytu w Kalona w Stanie Iowa, zamieszkają w domach amerykańskich rodzin, będą uczęszczać do miejscowej szkoły i uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności przez kilka tygodni. Następnie odwiedzą Waszyngton, gdzie zwiedzą instytucje rządowe i wezmą udział w warsztatach edukacji obywatelskiej i przywództwa. W czerwcu polscy uczestnicy Programu będą gościć w swoich domach finalistów z USA. Program zakończy się obozem letnim dla wszystkich uczestników w Krakowie.

Finaliści przeszli długi proces rekrutacji, by znaleźć się w Programie. Do udziału w tegorocznej, trzeciej edycji w Łodzi zgłosiło się ponad 60 kandydatów z 12 liceów. Musieli oni wypełnić formularz aplikacyjny on-line, napisać dwa wypracowania w języku angielskim oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Do Programu zakwalifikowali się uczniowie z trzech szkół:
- IV Liceum Ogólnokształcącego im. E. Sczanieckiej (Justyna Mirowska, Jakub Michalak, Rafał Sokół),
- XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa (Joanna Glinkowska) oraz
- Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Uniwersytetu Łódzkiego (Marta Grzędowska).

Program jest finansowany ze środków Biura ds. Edukacji i Kultury Departamentu Stanu USA. Jego głównym założeniem jest ukazanie licealistom ze Stanów Zjednoczonych i Polski korzyści jakie płyną z przyjacielskich relacji pomiędzy krajami oraz stworzenie grupy świadomych młodych liderów, którzy po powrocie podzielą się ze swoimi rówieśnikami zdobytą wiedzą oraz umiejętnościami.

Program został stworzony z okazji 90-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, z inicjatywy senatora USA Richarda Lugara, na wzór wymiany młodzieży pomiędzy USA a Niemcami. Program jest realizowany przez American Councils for International Education (www.americancouncils.org). Polskim operatorem Programu jest Europejska Akademia Dyplomacji (www.diplomats.pl).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Filip Bojdo
  • Filip Bojdo
  • 22.01.2011 22:49

Nie ma lepszej sposobności do nabycia wiedzy i swego rodzaju dojrzałości niż takie właśnie wymiany. Ci młodzi ludzie wrócą pewniejsi siebie i bogatsi o nowe doświadczenia. Jak najwięcej takich inicjatyw, pamiętajmy, że młodzież to przyszłość Narodu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra inicjatywa. Podróże kształcą, a taka wymiana tym bardziej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.