Facebook Google+ Twitter

„Być kobietą” sto lat temu znaczy być modną

Na rynku wydawniczym pojawiła się osobliwa książka Jacka Kachela dająca portret kobiety zamieszkałej na Śląsku Austriackim i w Galicji na początku XX wieku. Publikacja wzbudza zaciekawianie, jaki obraz kobiety 2012 roku wyłoni się za sto lat.

Jacek Kachel, Być kobietą. Sto lat temu na Śląsku Austriackim i w Galicji, Wydawnictwo ŻYWIA, Żywiec 2012 / Fot. Okładka książki Jacek Kachel, historyk i dziennikarz dokonawszy przeglądu prasy śląskiej i galicyjskiej sprzed wieku opracował interesujący materiał, przybliżający pojęcie o życiu codziennym i świątecznym kobiet doby początku XX wieku. W kręgu jego zainteresowań znalazła się przede wszystkim mieszczanka, inteligentka, dama z wyższych sfer, ale także chłopka i robotnica fabryczna z okresu lat 1900-1914. Zakres jego obserwacji wyznaczyła prasa ówczesna służąca autorowi za materiał źródłowy. Kachel przeprowadził skrupulatne rozeznanie w prasie polskojęzycznej oraz niemieckojęzycznej, by wydobyć z niej interesujące szczegóły dotyczące życia, ale także i porady, wskazówki, mogące mieć zastosowanie także współcześnie. Cytaty z pism nie tylko inkrustują wywód, ale stanowią jego zasadniczą część, pozwalają wejść w bieg ówczesnego życia.

Książka Być kobietą. Sto lat temu na Śląsku Austriackim i w Galicji ma charakter popularnonaukowy, jest swoistym reportażem sprzed stu lat. Nie poprzestaje na analizie obrazu kobiety dawnej, ale zestawia ją ze współczesnym, co staje się ciekawym materiałem do refleksji. Autor pozwala sobie na osobiste uwagi, komentarze, wyznania, dając przykład zastosowania praktycznego zapisków na temat dawnego kształtu życia. Pryzmat gazetowy, jaki przyjmuje, sprawia, że mamy do czynienia jedynie z wycinkiem rzeczywistości, niemniej miarodajnym w stopniu, na jaki pozwala ujęcie medialne. Najistotniejszym walorem przeglądu prasowego jest oddanie klimatu epoki, w której zostały zapoczątkowane rewolucyjne procesy obyczajowe i społeczne. Niezwykle istotny jest aspekt emancypacyjny, jaki znacząco przeobraził w dwudziestym wieku sytuację kobiet.

Tytułowa fraza "być kobietą" wskazuje na zasadniczy cel pracy, czyli określenie specyfiki jestestwa kobiety. Autora interesuje mentalność płci pięknej sprzed stu, jednak z analizy porównawczej wynika, że jej dążenia, upodobania są od wieków stałe. Zmienia się jedynie kostium, w jakim kobieta osiąga swoje cele czy odgrywa wyznaczone role. Kwestiom związanym z toaletą poświęcono najwięcej miejsca, na co wskazuje też bogaty zespół widokówek i zdjęć, prezentujących ówczesną modę oraz zachodzące w niej przemiany. Z książki wyłania się zatem obraz kobiety zdeterminowanej przez dyktat poprawiania urody i sprostania trendom w modzie. Dość rzec, że najbardziej popularnym pismem kobiecym w Galicji był dwutygodnik „Mody Paryskie”. Znaczenie mody obrazuje obszerny rozdział prezentujący miesiąc po miesiącu obowiązujące w roku 1912 typy fryzur i stylizacje strojów wraz z dodatkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa recenzja i interesujące uwagi. Faktycznie interesujące pytanie stawia autorka na końcu artykułu: Jak będzie za 100 lat wyglądała współczesna kobieta 2012 ? Mnie też to bardzo zastanawia. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.