Facebook Google+ Twitter

Byczewski o Skubiszewskim: Nie dbał o własną karierę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-08 14:37

Nie żyje Krzysztof Skubiszewski - pierwszy minister spraw zagranicznych III RP. Miał 83 lata. Jak powiedział Radiu Merkury uczeń i przyjaciel profesora - prawnik i dyplomata Iwo Byczewski, Krzysztof Skubiszewski był niesłychanie ciepłym i wrażliwym człowiekiem. Był nie tylko wymagający, rozumiał też konieczność służby państwu.

Nie dbał o własną karierę, dbał o to by jego podopieczni robili karierę. Dążył do stworzenia nowej polskiej służby zagranicznej.

13 września 1989 roku Krzysztof Skubiszewski został powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Później funkcję szefa polskiej dyplomacji pełnił w rządach Krzysztofa Bieleckiego oraz Hanny Suchockiej - do października 1993 roku, pozostając politykiem bezpartyjnym.

Skubiszewski był autorem prężnej polityki na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Między innymi dzięki jego inicjatywie podpisano układ graniczny z Niemcami w 1990 roku, a rok później został podpisany traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.