Facebook Google+ Twitter

Bydgoskie Zaduszki Jazzowe. Kto wystąpi w tym roku?

Dziś połączone są z bydgoskim Jazz Festivalem, jednak pierwsze Zaduszki Jazzowe miały kameralny, środowiskowy charakter. W czasie tegorocznego festiwalu, organizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz, na scenie zagra Leszek Kułakow.

 / Fot. EljazzTe cykliczne koncerty jazzowe mają na celu upamiętnienie zmarłych bydgoskich muzyków. Zawsze odbywają się 1 listopada. Pierwszy koncert był dedykowany Jerzemu Brzozowskiemu, pianiście i jazzmanowi. Wydarzenie to w 1961 roku zorganizował Zenon Tomaszewski w swoim klubie „Mozaika”.

Kolejna edycja miała już większy zasięg, bowiem na koncercie pojawiło się nie tylko bydgoskie środowisko artystyczne, ale także i zaproszeni goście. Na scenie wystąpił band Bogdana Ciesielskiego, „Tradycyjna Grupa Jazzowa”. Po ich występie zorganizowano jam session, które przerywane było fragmentami poezji przygotowanej przez Andrzeja Jurczaka, aktora bydgoskiego Teatru Polskiego.

Z biegiem lat Zaduszki Jazzowe stawały się coraz ważniejszym wydarzeniem kulturalno-towarzyskim. Na coroczne spotkania ściągało nie tylko środowisko muzyczne, ale także i fani jazzu. W latach 70. spotkania organizowano w studenckich klubach – Beanus oraz Medyk.

Od lat 90. natomiast Zaduszki przeniosły się do Eljazzu. Od kilku lat muzycy spotykają się w ramach Jazz Festivalu. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Zaduszki Jazzowe zagrają w Teatrze Polskim, który jest jednym z partnerów bydgoskiego festiwalu jazzowego.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.