Facebook Google+ Twitter

Bydgoszcz: "Kamienica Najgorsza" przy ul. Dworcowej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-04-24 18:30

Artyści z grupy "Gruba Najgorsza" rzucili wyzwanie establishmentowi, pokazując, że przeznaczona do rozbiórki ruina w centrum miasta jest doskonałym medium dla artystycznego przekazu.

Przechadzając się ulicą Dworcową można natrafić na osobliwy widok. Jedna z kamienic, w związku z budową kompleksu apartamentowego „Dworcowa13”, została "przecięta" poziomo tuż przy samej podstawie. Ponadto, do niedawna szara fasada jest obecnie na całej długości pomalowana w dość niecodzienny sposób. Za całe zamieszanie odpowiedzialni są artyści z grupy „Gruba Najgorsza”.

Pozostałości budynku zostały zamalowane na biało, różowo i złoto. W rezultacie powstała rzucającą się w oczy kompozycja. Większość mieszkańców, jak co dzień zabiegana, zupełnie nie zwróciła uwagi na przestrzenną rekonfigurację. Byli też jednak tacy, którzy mimo porannego pośpiechu z zaskoczeniem przyglądali się nowo powstałej dekoracji. - Wygląda lepiej niż większość podobnych ruin - odpowiedział poproszony o komentarz przechodzeń. Jak to jednak w życiu bywa, opinie były różne. - Jak dla mnie, lepiej by było jakby wyburzyli - zaznaczyła pani Janina, rodowita bydgoszczanka.

Dekorowanie fasady odbyło się w zeszły piątek. Jak zapewnia jeden z anonimowych członków „Grubej Najgorszej”, pomysł powstał zupełnie przypadkiem, przy okazji innej wystawy GN w bydgoskim „Mózgu”.
– Zobaczyliśmy ten mur, absurdalnie obcięty na wysokości okien parteru i ten absurd obcięcia jak nożyczkami sprowokował nas do potraktowania tej ściany konserwatorsko. Jak się okazało, część obserwujących malowanie oczekiwała czegoś zupełnie innego – niektóre osoby oczekiwały od nas jakiegoś graffiti, my natomiast chcieliśmy stworzyć sztukę, a nie ładne graffiti. Artysta ponadto zapewnił, że wszystko odbyło się za zgodą właściciela nieruchomości - firmy Apro Investment. Przy organizacji przedsięwzięcia pomagali również Artur Maćkowiak i Zbyszek Zieliński ze stowarzyszenia Mózg.

Kamienica przy ul. Dworcowej nie jest pierwszym projektem „Grubej Najgorszej”. Artyści mają na koncie kilka wystaw na terenie całego kraju (m.in. w Toruniu, Łodzi czy Wrocławiu). W najbliższym czasie owoce ich pracy obejrzeć będzie można na ekspozycjach w szczecińskiej galerii „OFFicyna” oraz berlińskiej „Die Ballsaal Gallerie”. Twórcy wezmą również udział w odbywającym się w Szczecinie festiwalu multimedialnym „Pi”. Więcej o „Grubej Najgorszej” można dowiedzieć się ze strony internetowej GN - www.gnoje.com

Autor: Maciej Twardowski
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie bydgoszcz.naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

PLUS. Bardzo fajne przedsięwzięcie. Warto zobaczyć zdjęcia: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.