Facebook Google+ Twitter

[Bydgoszcz] Trudny czas dla eksportu w Polsce? Echa konferencji

Współautorzy: Magdalena Wróbel

O nowych wyzwaniach polskiego eksportu 30 września dyskutowali przedsiębiorcy różnych branż prowadzący działalność eksportową, importową lub planujący podjęcie takich działań.

 / Fot. M. WróbelOrganizatorem konferencji „Polski eksport: wiodący partnerzy handlowi i nowe wyzwania” było Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu we współpracy z Ministerstwem Gospodarki, zaś wykonawcą Stowarzyszenie Integracja i Współpraca.

W Hotelu City w Bydgoszczy zgromadziło się bardzo dużo osób zainteresowanych tematyką eksportu nie tylko z województwa Kujawsko- pomorskiego. Zauważalne jest coraz większe zainteresowanie spotkaniem. Świadczyć może o tym fakt, że z roku na rok gromadzi ono bardzo dużą liczbę prelegentów nie tylko ze szczebla administracji województwa ale tych związanych z ministerstwami i ogólnopolskimi firmami i instytucjami.
Spotkanie poprowadził znany ekonomista, analityk rynków finansowych, ekspert i doradca finansowy Marek Zuber. Który nie tylko zapowiadał mówców, ale też komentował to co oni powiedzieli. A czasami nawet się nie zgadzał z tym co powiedzieli.

Zbigniew Ostrowski- Wicewojewoda Kujawsko-pomorski / Fot. M. WróbelGości przywitał w imieniu organizatorów Wicewojewoda Kujawsko- pomorski Zbigniew Ostrowski, Andrzej Dycha- podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki który podkreślał jak ważny jest eksport i jak ważne są różne kierunki rozwoju. Obecny był również Ryszard Bober Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko- pomorskiego oraz zastępca Prezydenta Bydgoszczy- Elżbieta Rusielewicz.

 / Fot. M. WróbelDo dyskusji zaproszeni zostali przedstawiciele Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji Ambasad RP w Danii, Niemczech oraz Rosji, oraz przedstawiciele bilateralnych izb gospodarczych, a także regionalni przedsiębiorcy którzy są lub będą w przyszłości eksporterami.
Ryszard Kieszko- prezes Kujawsko- pomorskiej Izby rolniczej zwracał uwagę, jak większość mówców że eksport w Polsce bardzo się rozwija i pomimo ogromnego kryzysu na linii Polska- Rosja wzrasta.
Podkreślono że to co się stało może tak naprawdę przydatne bo szukamy nowych rynków zbytu, których do tej pory unikaliśmy, bądź wydawały nam się one za trudne lub za dalekie. Zwracano uwagę że eksport rozwija się ale kryzys może wpłynąć niekorzystnie na przedsiębiorstwa rolne. Chodź głośno powiedziano również że rolnicy są zaradnymi ludźmi i sobie radzą, jednak trzeba myśleć o innych rynkach niż te które sprawiają nam problemy.

Konferencja dała bardzo dużo pozytywnych wrażeń. Organizator udało się zgromadzić bardzo dużo pozytywnych wzorców. Można powiedzieć że w Kujawsko- pomorskim wiedzą jak to robić. Wiedzą jak się promować i jak podbijać nowe rynki. Przedstawiciele instytucji i firm podkreślali żeby nie poddawać się psychozie iż Rosja robi wszystko aby nam przeszkadzać. Bo być może na szczeblach państwowych nie ma zgody jednak między sobą firmy bardzo łatwo się dogadują. Tylko trzeba ze sobą rozmawiać i próbować się zrozumieć.
Byli obecni też przedstawiciele Rosji i Białorusi którzy powiedzieli parę słów zachęty do eksportowania do tych państw. / Fot. M. WróbelZwracano również uwagę że przed rozpoczęciem prób wejścia na nowe rynki należy najpierw poznać państwo do którego chcemy ze swoją propozycją wejść. Bo każdy kraj to inne uwarunkowania społeczne i kulturowe. A przez niepoznanie specyfiki możemy zaprzepaścić szanse dotarcia do nowego rynku. Zwrócono uwagę na to że warto zwracać się z prośbą o wsparcie do instytucji państwowych które są stworzone do pomocy w dotarciu do nowych rynku zbytu.

 / Fot. M. Wróbel / Fot. M. WróbelSławomir Sobański- Prezes Zarządu COMBI-LINE Sp. z.o.o. / Fot. M. WróbelWojciech Mojzesowicz- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2007 r. / Fot. M. Wróbel

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.