Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31914 miejsce

Był przeciek przed testem gimnazjalnym. Egzamin zostanie powtórzony?

Dwie godziny przed środowym egzaminem gimnazjalnym z części matematyczno-przyrodniczej na jednym z forów internetowych pojawiło się co najmniej jedno pytanie z oryginalnego testu. Nie wiadomo czy było ich więcej i ilu gimnazjalistów mogło z nich skorzystać. Centralna Komisja Egzaminacyjna: - Rozważymy decyzję o unieważnieniu egzaminu.

screen / Fot. liceum.bydgoszcz.plO godz. 7.15 na forum internetowym portalu o2.pl, gdzie toczyła się dyskusja na temat egzaminów ktoś napisał: "Znalazłem to: czajnik ciągnie 1600 W w ciągu 15 min ile wyniesie rachunek za 30 dni jeśli 1 kilowat kosztuje 32 gr".

Dwie godziny później gimnazjaliści w całej Polsce rozwiązywali test matematyczno-przyrodniczy. Pytanie o którym napisał internauta rzeczywiście pojawiło się na egzaminie: "W ciągu 30 dni w czajniku o mocy 1600 W podgrzewano wodę średnio przez 15 minut dziennie. Oblicz koszt energii elektrycznej zużytej przez czajnik w ciągu tych 30 dni. Przyjmij, że cena 1 kWh energii wynosi 32 gr. Zapisz obliczenia".

W całym kraju przystąpiło do egzaminu ponad 520 tys. uczniów III klas z blisko 7 tys. gimnazjów. / Fot. PAP/Lech MuszyńskiNie wiadomo, czy upubliczniono więcej pytań i ilu gimnazjalistów mogło z nich skorzystać. Wątek z opublikowanym pytaniem szybko został usunięty z forum o2.pl, ale wcześniej twórcy serwisu liceum.bydgoszcz.pl zrobili tzw. screen (zdjęcie ekranu - patrz: obrazek), na którym upamiętnili wyciek. – W tym wątku pojawiły się setki innych postów, więc dostęp do pytań mogło mieć bardzo wielu gimnazjalistów z całej Polski – tłumaczy Kamil Siedliński, który wykonał zrzut ekranowy.

– Taki wpis rzeczywiście pojawił się na naszym forum o godzinie 7.15, a więc przed rozpoczęciem testu gimnazjalnego – powiedział gazecie internetowej Wiadomości24.pl Dariusz Koltko, rzecznik prasowy portalu o2.pl.

– Jestem zaskoczony. Decyzję o unieważnieniu egzaminu podejmę, kiedy zapoznam się z całą dokumentacją. Na razie nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych informacji od portalu o2.pl. Wszystko zależy od tego, jak duży wpływ na wynik egzaminu miał przeciek – mówi w rozmowie z gazetą Wiadomości24.pl dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko. Urzędnicy ustalają teraz drogę arkusza, który wyciekł.

– Nie możemy na razie potwierdzić informacji o przecieku. Wystąpiliśmy do portalu o2.pl o udostępnienie numeru IP komputera, z którego dokonano wpisu na forum. Kiedy go otrzymamy, powiadomimy policję, aby dowiedzieć się kto i z jakiej szkoły opublikował zadania – tłumaczy Legutko.

Uczniowie Gimnazjum nr 21 w Gorzowie Wlkp. podczas pisania egzaminu gimnazjalnego. / Fot. PAP/Lech MuszyńskiTesty gimnazjalne są dostarczane do szkół w przeddzień egzaminów. Dyrektor Legutko uważa, że to na tym etapie mogło dojść do przecieku. – Jeśli przeciek rzeczywiście miał miejsce, to najprawdopodobniej zawinił ktoś z dorosłych, być może dyrektor lub pracownik którejś ze szkół – wyjaśnia.

Co grozi za spowodowanie przecieku?

– Osoba, która bez uprawnienia pozyskuje informacje nie przeznaczone dla siebie lub ujawnia tajemnicę służbową może ponieść karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat – wyjaśnia Dominik Jędrzejko, prawnik z kancelarii adwokackiej Sójka&Maciak. Dodaje, że poza tym winny może się spodziewać kary dyscyplinarnej ze strony zwierzchników, choćby na podstawie karty nauczyciela. Co oznacza, że sprawca przecieku będzie mokry ze strachu.

***

Redakcja Wiadomości24.pl czeka na sygnały w tej sprawie. Wiesz coś? Kolega chwalił się przed egzaminem, że zna zadania? Pisz do nas. Gwarantujemy anonimowość.
redakcja@wiadomosci24.pl


***

Obejrzy j relację wideo: Jak poszło piszącym?
Tak wyglądała część matematyczno-przyrodnicza
a tak humanistyczna

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (229):

Sortuj komentarze:

tak się składa że to zadanie wcale nie było na egzaminie głównym tylko na egzaminie próbnym który rozwiązywałem na internecie

Komentarz został ukrytyrozwiń
konrad
  • konrad
  • 14.04.2011 19:59

Mnie to wali ja nie mam zamiaru powtarzać 2 raz!
niech sobie poprawiają Ci co mieli odp! ZAL

Komentarz został ukrytyrozwiń
amelia
  • amelia
  • 12.04.2011 20:59

jeśli przez to g.. unieważnią egzamin, to ja dziękuję. Lepiej się nauczyć i sprawdzać odpowiedzi po egzaminie, a nie czekać na przecieki http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110412/EGZAMINGIMNAZJALNY2011/909626895

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale ludzie... Ja też pisałem egzamin wczoraj i dzisiaj i jutro tez bede! ale zadnego przecieku nie widziałem! i zadnych odpowiedzi tez! i przyznam sie ze egzamin mi poszedł bardzo dobrze!
ale tego pytania co jest ujawnione jeszcze na egzaminie nie miałem! niewiem dlaczego ;/;/;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szymons uważaj, bo ja wiem, że to żarty, ale widząc po innych, nie każdy to wie. Uważaj, bo policja zapuka do twoich drzwi przez takie żarty [;

Komentarz został ukrytyrozwiń

a i jeszcze. Co wy opowiadacie, opanujcie się! Wyciekło naprawdę niewiele i powiem Wam, że nawet gdybym przeczytała na o2 ten wpis, przed egzaminem, nie dałoby mi to nic! Na pewno nie będę cierpieć przez kogoś. Co to ma być jakaś zbiorowa odpowiedzialność? No ludzie, ukarzcie tą osobę[ chociaż uważam, że było ich więcej ], ale nie nas wszystkich !

Komentarz został ukrytyrozwiń

O nie. Mi nie poszło jakoś super, ale ma 40 punktów liczę, mimo iż zaczęłam się przygotowywać dopiero 4 dni przed egzaminem, to jednak uczciwie się przygotowywałam. Poza tym dzień przed egzaminem i w dniu egzaminu prawie mdlałam ze stresu, nie chcę przeżywać tego jeszcze raz.
Ktoś wyraźnie podejrzał egzamin i cóż, szczerze mówiąc wiem nawet jak. Sądzę, że nikt, żaden z piszących nastolatków, nie piśnie ani słówka, bo będzie się bał narazić na kłopoty. I nie tylko siebie, ale i znajomych, tym bardziej po tym ostatnim
'" Osoba, która bez uprawnienia pozyskuje informacje nie przeznaczone dla siebie lub ujawnia tajemnicę służbową może ponieść karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat '"
No ludzie, i kto po czymś takim w ogóle odważy się coś powiedzieć? Nawet jeśli bym coś wiedziała, na pewno bym nie powiedziała.
Poza tym, jeśli kazaliby nam pisać jeszcze raz, możemy się zbuntować ;D
[;

Komentarz został ukrytyrozwiń

hehehe ...w sumie juz mnie to śmieszy co piszecie..... nie bedziemy zadnego testu pisac ..... jak byscie tak logicznie pomysleli to byscie doszli do tego co i jak :)) .....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ty i tak masz już przesrane. Na twoim miejscu już bym się w necie nie pokazywał, chyba że lubisz mieć sprawy karne w sądach ( o ile to ty )

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.05.2007 14:55

fuck, a kolega mówił, żebym tego nie pisał na o2 :/ przepraszam wszystkich, którzy będa przez to przegrani

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.