Facebook Google+ Twitter

"Była dobra okazja, żebyś się zamknął". Sprzeczka na szczycie UE

Światowe media donoszą o konflikcie, którego głównymi bohaterami stali się prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Jak donosi Guardian, francuski polityk miał zarzucić Brytyjczykowi, że "stracił dobrą okazję, aby się zamknąć".

 / Fot. EPA/IAN LANGSDONPolitycy starli się ze sobą na szczycie Unii Europejskiej, który miał miejsce w ubiegły weekend Brukseli. W niedzielę, 23 października, prezydent Francji odparł na słowa Brytyjczyka: "Mamy waszych dobrych rad po dziurki w nosie".

Sarkozy zacytował również zdanie, które przed ośmioma laty wypowiedział ówczesny prezydent Francji, Jaques Chirac. ""Straciliście bardzo dobrą okazję, by siedzieć cicho" - skwitował wówczas francuski prezydent, krytykując proamerykańską postawę tzw. "Nowej Europy", czyli krajów, które chcą wstąpić do UE lub od niedawna się w niej znajdują. Do tej grupy należała także Polska.

Nicolas Sarkozy odniósł się tym samym do rad Brytyjczyka, który proponował własne rozwiązanie problemów strefy euro. Obecny prezydent Francji dodał także, że ma dość krytykanctwa ze strony Camerona. "Najpierw mówicie, że nie znosicie euro, a teraz chcecie się wtrącać do naszych spotkań" - skomentował Sarkozy.

Brytyjski dziennik "Guardian" jako jedyny dodaje zdanie, które również miało paść z ust francuskiego polityka. "Była dobra okazja, żebyś się zamknął" - miał odburknąć Cameronowi prezydent Francji.

Wcześniejszej premier Wielkiej Brytanii zarówno skrytykował sposób pomocy UE dla Grecji, jak i zaapelował o podjęcie skutecznych planów ratowania eurostrefy. "Mówiłem tu dzisiaj szczerze przywódcom strefy euro, że muszą się dogadać i wziąć odpowiedzialność za swoją walutę. Muszą uzgodnić wszechstronny i wiarygodny pakiet, żeby nie było wątpliwości, iż strefa euro ma przyszłość" - streścił dziennikarzom Cameron.

Źródła: Guardian.co.uk, Rzeczpospolita.pl

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.