Facebook Google+ Twitter

Była sobie uczciwość

Uczciwość dziennikarska uległa erozji. Wszystko za sprawą najstarszego zawodu świata - prostytucji.

Uczciwość to cnota, która za dużo kosztuje. Dziś, kiedy wszystko jest jednorazowe: golarki, talerzyki, chusteczki czy miłość, nie opłaca się być długodystansowcem z czystym sumieniem. Przecież pobrudzony talerzyk można wyrzucić i jest szansa, że nikt nie zwróci na to uwagi. Nawet jeśli zwróci, co z tego! Można wziąć kolejny, za wszystkie grzechy bardzo żałować i postanowić poprawę.

Była sobie uczciwość. Podejrzewam, że gdyby Platon pozwolił odwrócić się nam, oswobodzić z łańcuchów i spojrzeć na uczciwość… serca by nam pękły! Jej cień tańczący na ścianie wprawiał w zachwyt. Wraz z momentem, w którym na naszych półkach zaczęły stawać telewizory, na biurkach laptopy, a w kieszeniach wibrować telefony. Świat zażądał, aby wszystko było szybkie i łatwe. Jak prostytutka, która zaspokaja złudną miłością, tak dziennikarz zaczął zaspokajać nieprawdziwą informacją. Dziennikarstwo stało się masowym zajęciem. Tysiące ludzi bez przygotowania zarówno profesjonalnego, jak i etycznego zostało wchłoniętych do świata mediów. Nie do końca wiedzieli, co robią. Nie mieli ani czasu ani motywacji do objęcia tematów szerszą, solidną i co najważniejsze prawdziwą perspektywą.

Kłamali, nie szanowali, naciągali, łamali i kopiowali. Bo pieniądze, dla sławy, bo tak łatwiej, bo bez przesady, nikt przecież nie jest święty. Królować zaczęła bylejakość. Uczciwość przyprawiło to o mdłości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dziennikarstwo, wraz z nowymi środkami technicznymi nabrało prędkości, co oznacza nadmiar informacji. Nie zawsze prawdziwych, ale podejrzewam, że uczciwość nigdy dziewicą nie była.

Komentarz został ukrytyrozwiń
1945
  • 1945
  • 21.11.2011 13:01

Pani Natalio - piękne i jakże prawdziwe.
Ale chyba jednak Uczciwość przemianowała się na Naiwność.
Przykre.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drobiazg :) - Pani Natalio.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście ! Dziękuje za cenną uwagę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Natalio, pomysł zajęcia się tematem uczciwości jako takiej bardzo mi się podoba. Natomiast nie bardzo mogę zrozumieć - o jakie pułki Pani chodzi. Jeśli chodzi Pani o pułki wojskowe - pisze się ten wyraz przez "u". Jeśli zaś miała Pani na myśli półki pod telewizory - oczywiście pisze się je przez "ó". Sprawdziłam osobiście w słowniku ortograficznym. :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.