Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13428 miejsce

Byłe miasta wojewódzkie mają nieodkryty potencjał

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-03 18:15

Reforma administracyjna z 1999 r. znacznie zmieniła funkcjonowanie wielu obszarów w Polsce. Wiele miast w Polsce wciąż czeka na ponowne odkrycie ich potencjału ekonomicznego, w tym szczególnie w kwestii nieruchomości komercyjnych.

Reforma z ubiegłego już wieku była w ogólnych założeniach słuszna i sprawdziła się w wielu punktach. Zamiast 49 mniejszych województw powstało 16 dużych, w których stolice są najczęściej ważnymi regionalnym ośrodkami gospodarczymi. Reforma miała za zadanie wzmocnić jeszcze bardziej potencjał największych miast kosztem tych mniejszych. Miało to m.in. umożliwić lepsze funkcjonowanie samorządów lokalnych w Unii Europejskiej, w kwestii skuteczniejszego pozyskiwania środków unijnych, możliwości zgromadzenia większych wkładów wlanych w projektach, lepszego promowania inwestycyjnego i turystycznego regionów etc. Błędem niestety było rozłożenie akcentów, byłe miasta wojewódzkie otrzymują zazwyczaj nieproporcjonalnie dużo mniej od obecnych stolic wojewódzkich.

Dobrym przykładem mogą tu być Niemcy. Podział środków jest tu zdecydowanie bardziej proporcjonalny. Poza tym, w niektórych landach (funkcjonuje to tez w innych krajach, np. w USA) wcale nie największe miasta są stolicami okręgów administracyjnych. Rządzący wyszli z założenia, iż metropolie poradzą sobie nie będąc stolicami władzy lokalnej, natomiast mniejsze ośrodki potrzebują do dalszego rozwoju takich impulsów jak obecność instytucji administracji lokalnej.

Byłe miasta wojewódzkie dysponują dużym potencjałem zwłaszcza w zakresie nieruchomości komercyjnych. W wielu ośrodkach, jak np. Płock, Włocławek, Kalisz, Słupsk itd. brakuje powierzchni biurowych najlepszej jakości, tzn. klasy A ew. B. najczęściej deweloperzy i inwestorzy zwracają uwagę wyłącznie na kilka największych miast w Polsce. Jednocześnie nierzadko w byłych miastach wojewódzkich jest poszukiwana pow. biurowa kl. A, szczególnie dla branży BPO i outsourcing, jednak oferta jest bardzo znikoma. Przykładem niech będzie inwestycja firmy Loyd w Jaśle. Miasta wielkości 100-200 tys. mieszkańców dysponują zaś odpowiednim potencjałem ludzkim, często posiadaj kilka uczelni wyższych czy wydziałów zamiejscowych uniwersytetów innych miast. Potencjał taki dostrzegła np. w Częstochowie warszawska firma Brenda. Warto zwrócić uwagę że koszty zakupu czy remontu nieruchomości są nieporównywalnie mniejsze od rynku stołecznego i największych miast w kraju. Oczywiście nie muszą (nie powinny wręcz) to być inwestycje o wielkim rozmachu, jak w stolicy czy Wrocławiu, ale „skrojone na miarę potrzeb”. Kłopotu ze znalezieniem najemców nie powinno być, jeżeli komercjalizacją zajęłyby się renomowane firmy jak np. Collier, Jones Lang Lasalle, Cusman&Wakefield, Salliers itd.

Jednocześnie wielki, nieodkryty potencjał to inwestycje w magazyny i centra logistyczne. Oczywiście kluczowe jest tu położenie w pobliżu najważniejszych tras, np. Włocławka (bezpośrednio przy autostradzie A1 i 60 km od autostrady A2), Legnicy (bezpośrednia dostępność do rynku niemieckiego, blisko autostrady A4) czy Elbląga (blisko portów w Trójmieście i Kaliningradzie). Firmy lokalne, krajowe i zagraniczne szukają takich powierzchni, a popyt bywa czasami sporo większy od podaży.

Kolejną niewykorzystaną mogą być aparthotele. Wiele firm poszukuje takich obiektów w celu rezerwacji dla pracowników w delegacji czy na dłuższych projektach, gdzie zwykłe hotele są nieopłacalne. W wielu miastach brakuje takich obiektów lub są tylko pojedyncze; te istniejące często są zajęte na ok. rok do przodu. Jednocześnie np. na Starym Mieście w każdym miejscowości nie brakuje budynków w korzystnych cenach nadających się na taką działalność.

Amadeusz Majtka
Amadeusz Majtka, doradca inwestycyjny polskich i zagranicznych firm, z wykształcenia filolog germanistyki i tłumacz j. niemieckiego, promotor Polski w polskich i zagranicznych mediach. Doradzał firmom , głównie niemieckim, m.in.: Dr Mewes Heilmittel, Upcload/ FitAnalytics, Apteka Dyżurna, Goebel Porzellan. Pracował m.in. dla niemieckojęzycznego portalu Property-Magazine.de jako dziennikarz i Sales Manager oraz w firmie logistycznej Transchem Sp. z o.o., gdzie współpracował m.in. z: Deutsche Bahn, Orlen, BASF, GATX Europe, Crossrail Benelux. Obecnie pracuje w międzynarodowej firmie z branży aparatury pomiarowej w dziale obsługi klienta zagranicznego.
(Amadeusz Majtka)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.