Facebook Google+ Twitter

Byłem na Rowokole

Wprawne oko dostrzeże tu ziemne wały po starodawnym grodzisku i miejscu przedchrześcijańskiego kultu. Powiadają, że czasami daje się usłyszeć bicie dzwonu, który stoczył się do rzeki ze zburzonej w XVI wieku kaplicy św. Mikołaja.

Widok ze strony Jeziora Gardno. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Rowokol_z_jeziora_Gardno.jpg&filetimestamp=20090116132858To tutaj było starosłowiańskie grodzisko i miejsce kultu. Pewnie na wierzchołku był posąg Świętowita. Płonął wieczny ogień. Składano dary i ofiary, również ze zwierząt. Kapłani i szamani strzegli ognia i wiary. Ostrzegali przed obcymi i najeźdźcami - wyniesienie Rowokołu pozwalało obserwować daleką okolicę. Nie udało im się ustrzec i ludności, i świętego miejsca.
Świat się zmieniał. Na średniowieczną skalę następowała globalizacja. Kto się nie przyłączał - ginął. Wykrwawiała się Jaćwież i Prusowie. Padła Arkona.

Miejscowi Słowińcy włączyli się w nurt zmian. Na szczycie powstał kościół. Dotychczas święte miejsce Świętowita stało się ponadregionalnym ośrodkiem Kultu Maryjnego. Liczne pielgrzymki, połączone z samobiczującymi pątnikami, na klęczkach wspinały się na szczyt Rowokołu. I tak przez kolejnych pięć wieków. Potem (w dobie reformacji) kolejne zawirowania cywilizacyjne Widok na Rowokół i Smołdzino z początków XX w. Zdjęcie z witryny Gospodarstwa Agroturystycznego Pani Renaty Knitter. / Fot. www.komnino.plrowokoldoprowadziły do zniszczenia kościoła. Dziś nie ma po nim śladu. Podobno jego elementy można zauważyć w kościele (dawniej protestanckim) w położonej u podnóża wiosce Smołdzino. Tam też znajduje się siedziba Słowińskiego Parku Narodowego.

Wzniesienie (115 m n.p.m.) znajduje się na wybrzeżu, w połowie drogi między Łebą a Ustką. Od pradziejów było miejscem świętym i ważnym dla żyjących w bliższej i dalszej okolicy. Znaczącym dla piratów i rybaków. Dziś na szczycie stoi wieża widokowa, z której, za niewielką opłatą, można podziwiać okolicę, która trwa niezależnie od ludzkiej niestabilności.
Widok z wieży widokowej znajdującej się na Rowokole. / Fot. Robert Grzeszczyk
Wikipedia.pl-grodziska
komnino.pl
smoldzino.most.org
miasteria.pl
http://www.man.pl/~lowell/rowokol.php
http://pl.wikipedia.org/wiki/Perun
http://slavinja.republika.pl/religia.htm

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Będzie po drodze, zobaczymy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, słyszałem o wątku ukrytych skarbów i "bocznicy kolejowej?" pod wzgórze z okresu II wojny światowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.01.2010 15:53

Wiele swoich tajemnic skrywa Rowokół Smołdziński, dopiero po wycofaniu się z Polski wojsk Radzieckich stał się bardziej dostępny. Jest nawet wątek bursztynowej komnaty,ale ze względu na ongiś obecne tam wojska zaniechano tego tropu a teraz leśnicy okropnie gonią wszelkiego rodzaju poszukiwaczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem tam, widziałem.Niby tylko 115 metrów, ale nieco podejść trzeba. Miejsce godne polecenia, bo podejście i widoki ładne.
Z tymi miejscami kultu jest tak, że najczęściej w miejscu tych starych pogańskich budowano kościoły. Były to z reguły eksponowane, szczególne miejsca i nowa świątynia pasowała jak ulał.
Ratomirze, temat kamiennych kręgów jest mi bliski, mam sporo materiałów i osobistych doświadczeń. Myslę, że za jakis czas zrobie z nich uzytek na W24

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obejrzałem. Wprowadziłem do zakładek. Przydałoby się jednak poszeregowć regionami - bardziej użyteczne było by.
A w ogóle, ciekawa sprawa ci Słowianie.
Jak już nie raz pisałem, wciąż się zastanawiam czy przyczyna dla której Mieszko przyjął chrzest wciąż trawa ... Szczególnie po doświadczeniach ostatnich

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przy okazji - polecam (co prawda niedokonczony) Śladami Pierwotnych Kultur: Grodziska - Święte miejsca - Kamienne kręgi - Kurhany. Miniprzewodnik - http://www.rkp.w.activ.pl/downloads/przewodnik.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajnie napisane choc taki lekki niedosycik pozostaje... Moze trza bylo zabrac lepszy aparat? Mimo wszystko 5-teczka... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.