Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1834 miejsce

Byłem w Muzeum Siekiery w Orzechówce [galeria]

Siekiera jest jednym z pierwszych narzędzi, jakie wymyślił człowiek. Od zawsze mu służyła. Nie tylko do wyrębu czy rąbania drewna. Były też siekiery bojowe, topory katowskie i topory rzeźnicze. Ciupaga góralska to też siekiera. W Orzechówce, koło Bodzentyna, warto zajrzeć do jedynego w Polsce muzeum poświęconego siekierze.

1 z 8 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Tradycyjna brama gospodarstwa agroturystycznego państwa Zofii i Adolfa Kudlińskich stoi otworem dla gości i zwiedzających. To tutaj znajduje się muzeum.  fot. R. Grzeszczyk
Tradycyjna brama gospodarstwa agroturystycznego państwa Zofii i Adolfa Kudlińskich stoi otworem dla gości i zwiedzających. To tutaj znajduje się muzeum. fot. R. Grzeszczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

Ostatnio ukazała się monografia poświęcona siekierze, pt: "Od siekiery, czyli wstęp do toporologii" autorstwa Edwarda Marszałka. (http://www.ruthenus.com.pl/main.php?podstr=sklep_opis&id_produktu=47 )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale przyjemne miejsce... ma swoją atmosferę..., ale dobrze wiedzieć, że i taką placówkę mamy w Polsce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie, nie byłem w Gnieźnie i Kruszwicy, ale w okolicy tak. Polecam PAŁUKI ( link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niektóre z tych siekier były intensywnie użytkowane, co wyraźnie widać! Takie muzeum to z pewnością ewenement. Robercie, czy o jakimś ciekawym muzeum w okolicy Gniezna i Kruszwicy też coś wiesz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Siekiera jako narzędzie była przedmiotem nie jednego opracowania naukowego. Jej ostrze, różne jego kąty były wielokrotnie przedmiotem analizy teoretycznej i praktycznej. Bo inne muszą być do skrawania (ciesiołka), krojenia (rąbanie) a inne do łupania. Tak jak różna powinna być twardość ostrza w zależności od przeznaczenia. Analizie naukowej poddawano nie tylko sam kąt ostrza lecz również i kąt natarcia - pod jakim ostrze trafia w obrabiany materiał. Ostrze siekiery było pierwowzorem piły. Pojedynczy ząb piły to ostrze "jakby siekiery", tylko odpowiednio skierowane i ułożone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie eksponaty powinny doczekać się naukowego opracowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co do ĆMAGI radzę podejść ostrożnie. Nawet niewielka dawka tego wyśmienitego napitku zwala z nóg nie jednego kozaka, który potem odsypia w replice egipskiej piramidy. A tak poważnie spanie w tym miejscu wielu osobom pomogło wyleczyć się z różnych dolegliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za obszerne informacje! Lubię wiedzieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Orzechówka jest kilka kilometrów na pólnoc od Bodzentyna. Rzeczywiście trudno jest tam trafić, bo samo gospodarstwo leży na uboczu wsi. Ale dobrzy ludzie wskażą miejsce. Byłem tam w styczniu i miałem problemy z dotarciem samochodem na miejsce - droga tu wiedzie tylko gruntowa i nie jest pod opieką jakichkolwiek służb drogowych.
Muzeum i kolekcja tylko z pozoru wydają się monotonne. Trzeba mieć świadomość, że zarówno kształt siekier jest różny, wynikający z epoki, z przeznaczenia i użytego materiału. Technika powstawania też nie jest jedna. To wszystko możemy sami zaobserwować oraz dowiedzieć się innych szczegółów od właściciela. Jak wspomniałem, muzeum jest częścią gospodarstwa agroturystycznego, które wytwarza regionalne i dla siebie tylkko właściwe specjały: sery, ćmagę świętokrzyską, wędliny bez polepszaczy z własnej wędzarni. Można tu pojeżdzić na koniach, zobaczyć inne stare narzędzia rolnicze, pooglądać krajobraz i pogadać z właścicielami. W końcu można zanocować, nawet nad samym muzeum. Czy jest jeszcze gdzieś drugie takie muzeum, które oferuje taką różnorodność :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

witam uzupełniam wiadomości Roberta o muzeum siekier

http://www.youtube.com/watch?v=B6xgq9Zi2D4

link
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.