Facebook Google+ Twitter

Byłeś już na zamku Chęcińskim? Nadchodzą zmiany...

Byłeś już w na zamku w Chęcinach? Nudno? Gmina Chęciny chce pozyskać osiem milionów złotych na uatrakcyjnienie zamku i zorganizowanie imprezy, podczas której warownia będzie oblężona przez współczesnych rycerzy.

Zamek. / Fot. Krzysztof T. Wikimedia Commons. Licencja GNU.Byłeś już na zamku i nie znalazłeś nic ciekawego oprócz malowniczych ruin? Jednym słowem wiało nudą? Niestety to prawda, jeden z najstarszych polskich zamków świeci pustkami, można tam spotkać bezdomnego psa i parę butelek po piwie. To smutne ale region nie posiada zbyt wielu atrakcji, a gdy mamy materiał do oszlifowania to pozostawiamy go samemu sobie.

W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie dostrzec można wierzchołki Tatr (tak mawia turystom pani przewodnik). Gdyby uatrakcyjnić i wprowadzić jakieś nowinki to miasto Kielce i województwo mogło by na tym zdecydowanie zyskać. Dlatego gdy usłyszałem słowa burmistrza Jaworskiego nabrałem większego uznania dla władz:

"Zamek jest symbolem całego województwa. Odwiedzający go turyści nie znajdują jednak tego, czego oczekują. Najwyższy czas dofinansować ten obiekt".

Odtworzony zostanie skarbiec, kaplica i studnia. W planach jest ustawienie figur historycznych postaci wśród zabytkowych murów. W dolnym zamku zostanie urządzony mały amfiteatr. Planowana jest również zmiana otoczenia. Wreszcie postanowiono odmienić szare i biedne Chęciny.

Gdy w lipcu wjeżdżało się do miasta można było spotkać tylko starego rolnika patrzącego jak przyjeżdżają i odjeżdżają busy do Kielc. A teraz ma się to zmienić, odnowiony ma zostać parking i wreszcie, czego bardzo brakowało, wejście od strony miasta (będą tam utworzone schodki). Miasto planuje również oświetlić twierdze by była widoczna nocą.

Złożony w RPO projekt przewiduje też organizację widowiska "Oblężenie warowni chęcińskiej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piękny zamek a tak mało turystów chce go zobaczyć. Liczy się tylko rozrywka i "atrakcyjność" miejsca? Stare ruiny są najpiękniejsze i nie trzeba ich przystrajać nowoczesnym kiczem.
(+) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.