Facebook Google+ Twitter

Byli agenci idą do Trybunału Konstytucyjnego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-23 18:34

Dziewiętnastu byłych funkcjonariuszy Wojskowych Służb Informacyjnych złożyło skargę do Trybunału Konstytucyjnego na przepisy ustawy likwidującej WSI. Skarżący kwestionują przede wszystkim nieprecyzyjne przepisy o komisji weryfikacyjnej ds. WSI. Według funkcjonariuszy przepisy nie przewidują np. możliwości odwołania się od weryfikacji. Występują również sprzeczności w ustawach i rozporządzeniach co do kryteriów przyjęcia do nowych służb, czyli do wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Skargę do Trybunału Konstytucyjnego - w imieniu byłych żołnierzy WSI - złożył mec. Łukasz Bieryło. Według mecenasa przyznanie przez Trybunał racji funkcjonariuszom oznaczałoby, że pewne przepisy muszą powstać od nowa. Dla jego klientów byłaby też szansa na zweryfikowanie - w trybie nadzwyczajnym - dotychczasowych postanowień komisji ds. likwidacji WSI. Mecenas Bieryło podkreślił w rozmowie z IAR, że obecne przepisy dotyczące likwidacji WSI i weryfikacji żołnierzy są nieprecyzyjne, pozwalają na zupełną dowolność organom przy podejmowaniu decyzji, nie ma też żadnej kontroli tych decyzji.

Według skarżących obecne przepisy naruszają konstytucyjne zasady równości dostępu do służby publicznej, prawa do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy przez sąd, a nie organ "quasi - sądowy" czy zasadę domniemania niewinności.

Zdaniem Antoniego Macierewicza - likwidatora WSI i byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego - skarga byłych żołnierzy WSI, jest bezpodstawna. Macierewicz nie obawia się o wynik rozprawy przed Trybunałem. Zdaniem posła PiS skarżący nie przeczytali uważnie ustawy. A z niej - co podkreślił Macierewicz - jasno wynika, że podstawa do weryfikacji byłego funkcjonariusza WSI jest oświadczenie. "No trudno, żeby w takiej sytuacji przewidywać tryb odwoławczy - bo od czegoż miano by się odwoływac? Od tego, ze dana osona nie złożyła oświadczenia?" - podkreślił Macierewicz.

Byli oficerowie WSI skarżą również przepisy, które nie regulują terminu zakończenia procesu weryfikacji.Mówi się jedynie, że ma to nastąpić do 30 czerwca tego roku. Nie ma jednak nigdzie zapisane co z żołnierzami, którzy do tego czasu nie zostaną pozytywnie zweryfikowani.

Kłopot z tymi przepisami ma również samo Ministerstwo Obrony Narodowej. Szef resortu - Bogdan Klich - przyznał ostatnio, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem tego problemu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.