Facebook Google+ Twitter

Byli członkowie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego w sejmie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-06 17:18

Z okazji 20. rocznicy wyborów do Sejmu kontraktowego w parlamencie spotkali się byli posłowie i senatorowie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

W Sejmie kontraktowym OKP miał 161 mandatów, czyli wszystkie możliwe do zdobycia. Miał też 99 na stu senatorów. Marszałek Bronisław Komorowski powiedział, że Obywatelski Klub Parlamentarny był pierwszą brygadą wolnej, niepodległej Polski.

W opinii marszałka, o sukcesie OKP świadczy fakt, że z tego klubu wywodził się jeden marszałek Sejmu, sześciu wicemarszałków, czterech wicemarszałków Senatu, trzech premierów, dwóch wicepremierów oraz dwudziestu ośmiu ministrów.

Poseł na Sejm kontraktowy z ramienia Komitetu Obywatelskiego Jan Lityński podkreślił, że mimo iż wtedy w parlamencie dochodziło do ostrych starć, Sejm bardzo sprawnie pracował.
Olga Krzyżanowska, ówczesna wicemarszałek Sejmu, wspomina, że posłowie się kłócili, ale merytorycznie. Zdaniem Krzyżanowskiej, na sali obrad panowała dyscyplina i dobre obyczaje.
Poseł na Sejm X kadencji, były premier Jan Krzysztof Bielecki powiedział, że przykładano szczególną wagę do tego, by do Komitetu Obywatelskiego kandydowały osoby pewne, które nie przejdą na stronę PZPR.

Z kolei Ryszard Bugaj, który też był posłem Sejmu kontraktowego z ramienia OKP w sukces uwierzył kilka miesięcy wcześniej. Zdaniem Bugaja, trudno wyznaczyć jedną datę upadku komunizmu - był to proces, który trwał przez cały 1989 roku.

W Warszawie odbyła się też dwudniowa konferencja "20 lat po upadku gospodarki komunistycznej". Zdaniem jej uczestników, Polska dobrze wykorzystała szanse, jakie pojawiły się po 1989 roku.

Profesor Richard Pipes z uniwesytetu Harvarda uważa, że w ciągu minionych 20 lat Polska zdołała wiele osiągnąć na arenie międzynarodowej. Jako sukcesy wskazał członkostwo w NATO, Unii Europejskiej i dobre kontakty ze Stanami Zjednoczonymi. Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zwraca uwagę, że wśród zmian, do których doszło w naszym kraju, Polacy najbardziej dostrzegają te, mające wpływ na poziom życia.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że Polska zbudowała solidne podstawy ekonomiczne, które pomagają w walce z kryzysem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.