Facebook Google+ Twitter

Byli esbecy chcą swoich dawnych emerytur

Głośny projekt rządowy, który diametralnie obniżył emerytury byłym funkcjonariuszom SB, po raz kolejny wraca na usta wszystkich Polaków i czołówki gazet.

Tym razem z powodu odwetu i walki jaką zamierzają podjąć byli esbecy, którym ostre cięcia emerytur są zdecydowanie nie na rękę, i które uważają za naruszenie ich praw obywatelskich.

MSWiA już poinformowało o nawale skarg, które w ostatnim czasie napłynęły do resortu. Pracownicy ministerstwa nie ulegają złudzeniom i prognozują, że tego typu zażaleń będzie więcej. Już dziś takich pism jest około 15 tysięcy. Zgodnie z prawem trafią one do sądu i tam zostaną rozpatrzone. Jaki będzie finał tych spraw?

Można już z góry założyć, że jeżeli Trybunał Konstytucyjny nie zauważył żadnych uszczerbków w ustawie dezubekizacyjnej, to nie zauważy tego i polski wymiar sprawiedliwości. Idąc tym tropem oczywistym jest to, że po negatywnym dla byłego esbeka rozpatrzeniu takich spraw w Polsce, zwróci się on nie gdzie indziej jak do Strasburga.

I tu być może znowu zacznie się poważny problem. Prawo polskie po raz kolejny skonfrontuje się z prawem UE, a to zawyrokuje, że Polska znów łamie nagminnie podstawowe prawa obywatelskie. Finał tego sporu poznamy być może za kilka lat, ale już dziś strach pomyśleć o tym jak będzie to wszystko przebiegać. Ta ciągnąca się już przeszło 20 lat historyczno - moralna batalia, zaczyna przypominać nie lada farsę.

Kiedy z ust niemalże wszystkich obrońców byłych funkcjonariuszy SB słyszymy argumenty, że ''ci ludzie są starzy, dajmy im spokój'' ma się ochotę odpowiedzieć, że skoro starzy i zmęczeni, to skąd mają siłę by teraz podjąć się walki o wyższe emerytury? Jak ci starzy ludzie mają biegać po sądach, zanurzać się później w europejskie standardy i procedury wysyłania wniosków i skarg do Strasburga? Starczy im na to sił, a przede wszystkim czasu?

A może i zwykły Kowalski, który całe życie poświęcił ciężkiej pracy i teraz dostaje marną emeryturę, ma prawo do ubiegania się o jej podwyższenie bo uważa, że obecna uwłacza jego godności? Jeżeli którykolwiek z byłych funkcjonariuszy wygra takowy proces, nie będę miała nic przeciwko, a nawet wspomogę duchowo każdego emeryta, który zawalczy o swoją emeryturę. Bo jeżeli chcemy sprawiedliwości, to dla wszystkich. Jeżeli nie potrafiliśmy mądrze rozliczyć się z przeszłością i teraz płacimy tego cenę, to choć traktujmy się jak równi, a nie równi i równiejsi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

SB
  • SB
  • 16.01.2012 19:16

Mój dziadek był w sb i nigdy nikogo nie skrzywdził,był szanowany, choć wszyscy wiedzieli kim był .Jak była by możliwość uzyskania teraz tak szybko takiej emerytury jaką mieli też bez wahania tam bym się pchał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro można co chwilę podwyższać składki, podatki i takie duperele to czemu nie obniżyć emerytur by zapchać dziurę budżetową? Może tak to rozumieją niektórzy przeciwnicy tej ustawy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W takim razie proszę nie traktować ustawy, jako kary lecz zrównanie zbyt wysokich emerytur ze średnią krajową (co zresztą też prawdą nie jest bo są one i tak wyższe niż przeciętna emerytura represjonowanego). Tak czy siak, widzimy sprawę z zupełnie różnych perspektyw

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak jak pisałem wcześniej, ta ustawa jest nie do przyjęcia. W naszym kraju nie ma odpowiedzialności zbiorowej, w związku z czym jedynie słuszne byłoby zastosowanie przepisu Rozp. MSWiA dotyczącego zawieszenia praw do czasu uzyskania wyroku w procesie indywidualnym. Społeczeństwo, szczególnie to gnębione miałoby satysfakcję, że ich oprawcy dostają tylko 50% emerytury, a jednocześnie ci niewinni mieliby szansę odzyskać swoje świadczenia i zrehabilitować się w oczach społeczeństwa.
Z tą średnią, o której wspomniał Pan Rafał bywa i tak - jeśli mamy do czynienia z 3 osobami, z których 2 to mężczyźni, to średnio te osoby mają po 3 jaja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opublikowawszy artykuł na innym portalu, jeden z komentujących zauważył ciekawą rzecz; a co z ludźmi, którzy z SB nie mieli tak naprawdę wiele wspólnego a ustawa ich obejmuje? Idąc dalej czy istnieje (w sumie teraz tak) i czy rozsądne jest tak zwane wymierzenie sprawiedliwości zbiorowej? Nawet w większości przypadkach zbrodniarzy trzeciej rzeszy sądzona indywidualnie. Walczę o sprawiedliwość dla tych emerytów, którzy mają niskie renty i nikt nie kwapi się by w jakikolwiek sposób ich wspomóc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Henryku - pogwałceniem byłoby zabranie całych emerytur. Średnio zabrano ok 600 zł na osobę, co przy dość sporych uposażeniach daje nadal emeryturę na poziomie. Innymi słowy zabrano PRZYWILEJ, który funkcjonariuszom de facto nie przysługiwał. Dziś oglądałem news o zbiórce, jaką prowadzą kombatanci AK zamieszkali w Wielkiej Brytanii dla swoich kolegów w Polsce. Starszy Pan, który prowadzi zbiórkę otrzymuje listy o treści podobnej do tego, co napisałem we wcześniejszym komentarzu: "mam 1000 zł emerytury, choć narażałem życie za Polskę"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dalej będę obstawał przy swoim zdaniu. Zawieszenie emerytury i wypłacanie jej w wysokości 50% - tak, do momentu uzyskania wyroku, bo nie wszyscy pracownicy UB, czy SB byli zbrodniarzami. Mój dziadek był powstańcem śląskim i żołnierzem AK. Za udział w powstaniach ścigali go hitlerowcy, za to po wojnie aresztowało dziadka UB na podstawie donosu życzliwego polskiego żyda i kto pomógł - oficer UB. Za przyzwoleniem, a właściwie namową dziadka, mój ojciec został milicjantem. Niech mi ktoś wskaże człowieka (za wyjątkiem pospolitych przestępców), któremu zaszkodził mój ojciec. Z racji swego odmiennych przekonań politycznych, ani ojciec w milicji, ani ja w policji (choć ta formacja jest ponoć apolityczna) nie miałem szans na awans. Już wcześniej w jakimś komentarzu wspominałem, że do Szczytna kieruje się tylko poprawnych politycznie (czyli giętkich jak gumowa pałka), lub za przeproszeniem dupolizów. Dlatego mierzenie wszystkich jedną miarą i odmawianie prawa do obrony i sprawiedliwego procesu jest krzywdzące i stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Również nie wyobrażam sobie indywidualnych procesów. Ponadto należy pamiętać, czym były UB, a potem SB. Morderstwa, łamanie praw człowieka, niszczenie w zarodku wszelkich przejawów walki o wolność - można wymieniać w nieskończoność. Proszę spytać Panie Henryku tych, którzy przeszli, jako "polityczni" przez Rakowiecką i wyszli z niej z pozrywanymi paznokciami i okrutnie obici, jak się czują mając 1000 zł emerytury, gdy ich oprawca ma dużo więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie, Sprawiedliwości!!! Jeśli pospolity zbir, bandyta musi mieć proces, to dlaczego nie oni? Porównuję zaś sytuację policjanta do esbeka z tego względu, że policjanta zawiesza się w przypadku podejrzenia popełnienia przez niego przestępstwa. To samo moim zdaniem powinno dotyczyć byłych pracowników SB. I nie jest ważne ile to będzie kosztować, ważna jest za to sprawiedliwość społeczna. Każdy zasługuje na uczciwy proces. Państwo prawa tym się właśnie charakteryzuje, że każdemu przysługuje prawo do uczciwego procesu, do obrony swoich interesów i godności. Czemuż to nasi dzielni posłowie nie zniosą swoich immunitetów, z jakiej racji (podobnie jak sędziowie, prokuratorzy, dyplomaci) mogą cieszyć się bezkarnością. Jeśli by się przyjrzeć ich poczynaniom od czasu upadku komuny, okazałoby się, że ich "zasługi" dla kraju wielokrotnie przewyższają te przypisywane esbekom, ZOMO, milicji i ORMO razem wziętym. "Zbrodnie" w ich wykonaniu nie dotyczyły jednak znęcania się nad jednostkami (po co się rozdrabniać ?), oni ograbili całe społeczeństwo, rozdając i rozkradając majątek narodowy, pozwalając na upadek rodzimego przemysłu w zamian za prowizje, prezenty i pseudo handlowe wycieczki. Reasumując, esbecy obdzierali ludzi z godności, oni zaś z pieniędzy. Różnica polega na tym, że jedni robili w majestacie prawa, drudzy zaś to robią i są wobec tego prawa bezkarni, bo sami go ustanawiają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam literówka; redaktor Gdak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.