Facebook Google+ Twitter

Byli szefowie MTK nie wyjdą na wolność

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-09-11 18:32

Katowicki Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy decyzję o tymczasowym aresztowaniu trzech szefów spółki Międzynarodowe Targi Katowickie. Prokuratura już w lutym zarzuciła im zaniedbania, które przyczyniły się do katastrofy budowlanej.

Nieodśnieżony dach hali runął 28 stycznia br. zabijając 65 osób, raniąc ponad 140.

Zażalenia na tymczasowe aresztowanie dwóch członków zarządu spółki MTK Bruce'a R. i Ryszarda Z. oraz dyrektora technicznego Adama H. złożyli ich obrońcy, ale zostało ono wczoraj odrzucone.

- Sąd uznał, że istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia czynów, które zarzuciła im prokuratura, a także grozi im realnie surowa kara - wyjaśnia sędzia Waldemar Szmidt, rzecznik katowickiego Sądu Apelacyjnego.

Podejrzani wiedzieli, że od końca 2005 roku śnieg zalega na dachu i doprowadził do jego odkształcenia. Wiedzieli, że już w 2002 roku śnieg poważnie uszkodził konstrukcję, a jednak nie wyłączyli pawilonu z eksploatacji, nie odwołali wystawy gołębi, a powinni przewidzieć, że może dojść do katastrofy. W poczcie elektronicznej odnaleziono informację: "Walczymy ze śniegiem, dach się ugina, ale wytrzyma".

Byli szefowie MTK zostali zatrzymani 22 lutego, a następnego dnia sąd zdecydował o ich aresztowaniu. Kolejne wnioski o przedłużenie aresztu do 30 października prokuratura motywowała m.in. obawą o utrudnianie przez nich śledztwa. Szczegółowej analizy wymagają jeszcze opinie biegłych: Politechniki Krakowskiej oraz komisji rządowej. Przesłuchiwane są kolejne osoby, także spośród pokrzywdzonych. Śledztwo na pewno nie zakończy się do 30 października.

Kierownictwo MTK musiało znać treść dokumentu przekazanego im przez konstruktorów ze spółki Eko-tech II w październiku 2002 roku, a dotyczącego dopuszczenia do tymczasowego użytkowania hali numer 1.
„Zalecenie dla Inwestora: należy kontrolować poziom śniegu na dachu pawilonu nr 1, nie dopuszczając do przekroczeń normowych dla I strefy śniegowej (30 cm – na połaci dachowej i 75 cm – w miejscu worka śniegowego – przy ścianie części wyższe).”  

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.