Facebook Google+ Twitter

Były ambasador USA o Macierewiczu: To antykomunistyczny podżegacz

W depeszy Wikileaks, podpisanej przez ambasadora USA, Macierewiecz jest opisywany jako zagorzały antykomunista, który "ma paranoję na punkcie teorii spiskowych". Victor Ashe wskazuje na jego nacjonalistyczne zapędy oraz zajmowanie się "polowaniem na czarownice".

 / Fot. Dariusz Gdesz/PolskapresseJak podaje tvn24, depeszę, wysłaną w sierpniu 2006 roku do Białego Domu, podpisał Victor Ashe, ambasador USA w Polsce w latach 2004-2009. Tytułem depeszy jest zdanie: "Macierewicz wywołuje kontrowersje, a Winid zabiera się do pracy". Według dokumentu zachowanie byłego wiceministra obrony narodowej jest "nieodpowiedzialne" i "szkodzące dyplomacji".

Według ambasadora USA, jedną z niepotrzebnych i kontrowersyjnych wypowiedzi Macierewicza było jego telewizyjne wystąpienie, po niespełna miesiącu od objęcia funkcji wiceministra w rządzie PiS. Powiedział on wtedy, że "większość byłych ministrów spraw zagranicznych było agentami sowieckich służb specjalnych".

Wikileaks o MSZ Fotygi: upolitycznione i zdemoralizowane


Zareagował wtedy ówczesny minister obrony, Radosław Sikorski, który żądał uzasadnienia tych informacji w formie pisemnej. Premier Jarosław Kaczyński nie wyciągnął wtedy wobec Macierewicza żadnych konsekwencji. Ambasador USA uznał, iż "ten epizod pokazuje również dwuznaczność stosunku ministra Sikorskiego do Kaczyńskiego i kierownictwa PiS".

Victor Ashe twierdzi, że oskarżające słowa Macierewicza wywołały burzę wśród elity i spowodowały "wytworzenie się niezdrowej atmosfery wśród dyplomatów i polityków". Autor wymienia tu m.in. Pawła Zalewskiego oraz posła Andrzeja Leppera. Bronisław Komorowski, który pełnił w tym czasie funkcję marszałka sejmu, domagał się ustąpienia kontrowersyjnego polityka.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (28):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 30.01.2012 16:45

ta depesza oddaje to co zwykły człowiek myśli macierewicz polujący na czarownice posługujacy sie leninowsko stalinowsk.a teoriąspisku narodów z jej najlepszego rozkwitu i fotyga rozkładająca MSZ nc dodać nic ująć!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
vv
  • vv
  • 18.10.2011 00:33

-
Wg Tuska i Rostowskiego mieliśmy wejść w 2011 -ZAPEWNIALI i MYLILI SIĘ -tylko KACZYŃSKI TWIERDZIŁ ,że się MYLĄ,że to jest NIEREALNE ,że to tylko NIESPEŁNIONE OBIECANKI jak WSZYSTKIE POZOSTAŁE-jedynie najlepiej WYCHODZI IM POWIĘKSZANIE DŁUGU wzrosło w ciągu 4 lat DWUKROTNIE-ciekawe co będzie za 8 lat rządów Tuska????

mówią i piszą : Panie Donku - to pan jest winien temu BAJZLOWI - bo już ROK temu trzeba było odwołać GRABARZA(nie tylko). Ten rok został ZMARNOWANY bo panował BAŁAGAN,NIERÓBSTWO,PRZEKRĘTY,KRADZIEŻE, MACHLOJKI,ROSŁA KORUPCJA, ... .Dość OBIJANIA i nieprzeprowadzania przez 4 lata REFORM potrzebnych w POLSCE,dość w tępie GEOMETRYCZNYM powiększania DŁUGU,a tym samym ZADŁUŻANIA POLAKÓW na przyszłe pokolenia!!! DO roboty !!! ZA co pobieracie tak wysokie pobory???WIĘKSZOŚC ministrów "NIEUDACZNIKÓW" do WYMIANY. plotkują studenci -ĆPA? -to DINOZAURY PRL-u:Kalisz,Miler,Krasoń, ... robili złą KAMPANIĘ SLD-powinni być ROZLICZENI ,a może WYRZUCENI z SLD.Robią oni więcej ZŁA niż POŻYTKU.A BŁAZEN KALOSZ CHE,aby go PROSIĆ o PRZYWÓDZTWO-CZY BŁAZENADA????-TO PEWNY GWÓŻDŻ do trumny SLD.Lepiej WYŚLIJCIE GO ZA GRANICĘ NA PARADY LIZBIJEK I PEDAŁÓW . TEN ZDRAJCA UKŁADAŁ SIĘ WCZEŚNIEJ z POligłupem.WYROLOWALI PIEKARSKĄ. PREGRALIŚCIE PAJACE bo zachciało wam się WŁADZY za wszelką CENĘ -nawet krytykując OPOZYCJĘ,a nie rząd. POMYLILIŚCIE GRZĘDY-FAŁSZYWE PRZYDUPASY mieliście bronić praw robotniczych,a wam się ZACHCIAŁO WALCZYĆ przeciwko ludziom podpisując potajemnie PAKT z BOGACZMI (przedsiębiorcami). Zapomnieliście o podstawowych HASŁACH LEWICY-zamiast być opozycją wobec rządu i BRONIĆ SŁABSZYCH ... , to tylko KRYTYKOWALIŚCIE OPOZYCJĘ ,zapomnieliście o podstawowych haśłach lewicowych,a myśleliście TYLKO jak się DORWAĆ DO KORYTA i STOŁKÓW!!!! SLD epoki Leszka Millera i Józefa Oleksego to była nic innego jak tylko zwykła banda łobuzów. Był to gang politycznych oportunistów, którym chodziło wyłącznie o władzę i pieniądze i którzy - w gruncie rzeczy - nie mieli żadnych poglądów - pisze Wielomski.(Rosati,...,Arłukowicz,...). Prof. Adam Wielomski w swoim wpisie nazywa Palikota "wcielonym Antychrystem" i wypowiada mu wojnę.i całej tej bandzie wyszłej z piekielnej czeluści. To już nie jest spór partyjny czy polityczny. To wojna o być lub nie być Katolicyzmu Rzymskiego...".CZY mają rację?-mówią i piszą : Nauczyciele głosowaliście na OBIECANKI Tuska to teraz nie DZIWCIE się,że zostaliście "WYROLOWANI" przez rząd i samorząd. Kiedy się OPAMIĘTACIE?, "Całkowicie się zgadzam i popieram wypowiedź prezesa ZNP Sławomira Broniarza, edukacja dzieci i młodzieży jest bodaj najważniejszym obowiązkiem państwa i nie nie wolno jej komercjalizować jak wywóz śmieci. Powtórzę nieudolnie słowa pewnego średniowiecznego twórcy - "taką będziemy mieć Polskę, jak młodzieży chowanie". Wzywam wspólobywateli do wyrażenia swojej opinii i czynnego protestu! ", "Tusk wszystko bedzie prywatyzował i niszczył taki dostał rozkaz z izraela.Ma dokonać nie tylko demontażu szkolnictwa ale również państwa Polskiego.Z Polski ma utworzyć drugi izrael."," Przemysł zniszczyli zabierają się do niszczenia szkół-protestuję."," Najlepiej sprywatyzować Tuska, rząd, Komorowskiego i wystawić na giełdę. "
-

Komentarz został ukrytyrozwiń
qa
  • qa
  • 23.09.2011 15:35

Nawet KOLESIE potępiają działania premiera i rządu.
Studenci-czy postradali rozum? Dziękujemy premierowi,że prawie NIC nie zrobił przez 4 lata , ALE W TAK KRÓTKIM CZASIE ZADŁUŻYŁ POLSKĘ O 400 MILIARDÓW ZŁ POMIMO,ŻE PREMIER MIAŁ WIĘKSZOŚĆ W SEJMIE I SWOJEGO PREZYDENTA.
W wyborach zdecydujmy,aby ten (nie)rząd(PO,PSL) raz na zawsze ZNIKŁ oraz nie dzielił i ciągle obrażał 3/4 społeczeństwa.PO ćpa?
WYNIKI WYBORÓW PIS-41% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,pozostałe po 0,2% ...- DWA OBLICZA PObolszewi?:-KŁAMSTWA nie tylko premiera,tyran, ćpają?,piją,partia KOLESI,nie obchodzą ich ludzie, nie dbają o dobro POLSKI,chcą utrzymać władzę za wszeką cenę dla WŁASNYCH KORZYŚCI,cynicy, prowincjonalna pierdoła,prostytułują się,furiatka, histeryczka, ...-to tylko 1% PRAWDY o PO,a gdzie reszta 95%? wg POliglupa,...- nie ciekawi to media?- klęska,katastrofa,hipokryzja,dyktatura, ...,totalitaryzm(prof.Staniszkis)- mówią - PREMIER w kampani ZADŁUŻA NA POTĘGĘ POLSKĘ WYDATKAMI gorzej niż GRECJĘ ,a jeszcze NARAŻA SPOŁECZEŃSTWO NA NOWE KOSZTY;autobusu,paliwa, utrzymanie KOLESI,KOLEŻANEK,OCHRONY,DZIENNIKARZY,ŚNIADANIA,OBIADKI,KOLACJE,HOTELE,PIJAR w MEDIACH, FILMIKI ,bilbordy, Łapanki ludzi,przeszkadza w pracy URZĘDOM,ludziom,dzieciom w szkołach,policji, ... - zamiast TE PIENIĄDZE PRZEZNACZYĆ chociażby na: przedszkola,biedne rodziny i dzieci,ludzi niepełnosprawnych,domy opieki ciężko chorych, niepełnosprawnych,pierwszą pracę dla studentów spłatę długów,które sam rząd zrobił, ... - a NIE BEZSENSOWNE marnotrawienie czasu wielu "WCIĄGANYCH" w to ludzi i przypisywanie (nie)rządowi bardzo często ZASŁUG ludzi z samorzadów. Czy to uczciwe?,a gdzie URLOP BEZPŁATNY?Czy premier STRAJKUJE jeżdząc po kraju?Czy OSTATNIA ustawa miała zamknąć usta dziennikarzom,aby nie pytali prezydenta o UZASADNIENIE sądu w sprawie OFE?(ZAMACH NA SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE-premiera czy prezydenta?-niezgodne z konstytucją?). Krasnodębski pisze, że Donald Tusk w dziedzinie mijania się z prawdą jest rekordzistą świata. POTRZEBNA KOMISJA MIĘDZYNARODOWA DO WYJAŚNIENIA TRAGEDI SMOLEŃSKIEJ. Boją się PRAWDY prof. GILOWSKIEJ w DEBACIE EKSPERCKIEJ(akademickiej jest zgodne z prawem)-chcą jej ZAMKNĄĆ USTA o PRAWDZIWYM ZADŁUŻENIU POLSKI poprzez szantaż? DZIWI TOTALNA NAGONKA pseudo-mediów na J.KACZYŃSKIEGO i 9 ml. wyborców PIS,a WYCHWALANIE i tolerowanie NIERUBSTWA RZĄDU(PO,PSL). Nie głosujmy na nich.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mnb
  • mnb
  • 21.09.2011 22:48

WYNIKI WYBORÓW PIS-41% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,pozostałe po 0,2% ..DWA OBLICZA PObolszewi?:-KŁAMSTWA nie tylko premiera,tyran, ćpają?,piją,partia KOLESI,nie obchodzą ich ludzie, nie dbają o dobro POLSKI,chcą utrzymać władzę za wszeką cenę dla WŁASNYCH KORZYŚCI,aferzyści,cynicy, prowincjonalna pierdoła,prostytułują się,furiatka, histeryczka, ...-to tylko 1% PRAWDY o PO,a gdzie reszta 95%? wg POliglupa,...- nie ciekawi to media?- piszą;POligłupy poza sejmem-ĆPUN?-Palikot USTALAŁEM z Tuskiem atak na KACZYŃKIEGO- pierwszy skandalista PR,kłamca,hipokryta,cynik,... Premier walczy z kibolami,zamyka stadiony-sam podejmował decyzję o REPRESJACH i ich karaniu,a winą obarcza opozycję w internecie-totalna HIPOKRYZJA!!!
klęska,katastrofa,hipokryzja,dyktatura, ...,totalitaryzm(prof.Staniszkis)- mówią - PREMIER w kampani ZADŁUŻA NA POTĘGĘ POLSKĘ WYDATKAMI gorzej niż GRECJĘ ..-jak za stanu wojennego?
TOTALNA KOMPROMITACJA MEDIÓW,HIPOKRYZJA,CYNIZM,CHAMSTWO,... mediów?(tvn24,info,polsat,superstacja-godz.13,40-robią to zbyt często) przerwanie KONFERENCJI PRASOWYCH J. KACZYŃSKIEGO i pokazywanie premiera Tuska...-czy paranoja mediów?-plotkują studenci-ANARCHIA,totalitaryzm,...?czy premier wraz z mediami będzie gonił za J.KACZYŃSKIM i PRZERYWAŁ KONFERENCJE PRASOWE i pytania do J KACZYŃSKIEGO i ludzi PIS-u?????? -także często są PRZERYWANE KONFERECJE PROGRAMOWE J.KACZYŃSIEGO i PIS. KIEROWCO nie głosuj na obecny (nie)rząd - WSZYSTKO ROBIĄ ,aby ludzie mieli jak najmniej pieniędzy-bo będą karani WIELOMA NOWYMI PUNKTAMI-cobędzie prowadziło do zabierania PRAW JAZDY,a więc STRACĄ DUŻE PIENIĄDZE NA ZDANIE NOWEGO EGZAMINU.

Tylko międzynarodowa komisja może wyjaśnić tragedię SMOLEŃSKĄ-duże zaniedbania premiera ,rządu, ....

Komentarz został ukrytyrozwiń
A.N.
  • A.N.
  • 15.09.2011 11:40

Szanowni komentujący, wielu z Was posiada różnego rodzaju plakietki przy swoim nazwisku, REDAKTOR, DZIENNIKARZ itp. Czyż nie zobowiązuje to niektórych z Was do poprawnej pisowni?
Powinno się pisać MaciErewicz a nie MaciArewicz:)
Poza tym takiej istocie jaką jest imć Pan Macierewicz, nie warto poświęcać uwagi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Za kilka tygodni Antek ministrem będzie. Ale fajnie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
er
  • er
  • 14.09.2011 23:33

Co jest w tej partii(PiS)że przyciąga do siebie takie "dziwolągi"?
Z pewności chodzi o zasadę:ciągnie swój do swego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@myNaród
  • @myNaród
  • 14.09.2011 22:58

"W 2009 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył Victora Ashe'a Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawiło mi dużo satysfakcji dowiedzieć się, że prawdziwi Polacy, jak Michnik czy Palikot powodują działaniami wrażych Amerykanów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 14.09.2011 21:21

Jak tak poczytać, to Michnik doradza pewnie prezydentowi USA :)

Antek natomiast podżega z prezesem...