Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8247 miejsce

Były antyterrorysta szefem Straży Marszałkowskiej

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-08-06 14:03

Czarne stroje zastąpiły reprezentacyjne, granatowe mundury części funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej. Wszyscy pracownicy Sejmu mają przejść szkolenie na wypadek ataku terrorystycznego.

To efekt przejęcia dowództwa nad strażą przez emerytowanego pułkownika GROM.
- W obliczu tak powszechnych ataków terrorystycznych, także Polska nie może pozostać obojętna. Zdarza się tak, że w Sejmie przebywa naraz premier, prezydent, ministrowie. Gdyby komuś przyszło do głowy akurat wtedy zaatakować Sejm, Polska pozostałaby bez jakiejkolwiek władzy. To byłby koniec naszego państwa - argumentuje Mieczysław Kuras, komendant Straży Marszałkowskiej, emerytowany pułkownik GROM.


Według niego wszyscy pracownicy Sejmu powinni przejść specjalne szkolenia z bezpieczeństwa. Do tej pory Straż Marszałkowska chodziła w reprezentacyjnych granatowych mundurach. Teraz część z nich pilnuje Sejmu w czarnych strojach polowych. - Są one niezbędne, gdyby ktoś wdarł się na teren Sejmu. Jak można gonić człowieka w reprezentacyjnym, sztywnym mundurze ?- pyta retorycznie Kuras.

Jednak te zmiany nie podobają się posłom. - Są wynikiem braku wyobraźni i pomylenia pojęć. Straż Marszałkowska nie jest od tego, żeby chronić parlament przed atakiem terrorystycznym. Od tego są wyspecjalizowane służby - policja, Biuro Ochrony Rządu. Straż ma historyczną rolę i funkcję i nie podoba mi się, że jej funkcjonariusze zaczynają wyglądać jak antyterroryści - powiedział nam Wacław Martyniuk, poseł SLD.

Nowy komendant już wywołał medialną burzę twierdząc, że ogrodzenie budynku jest konieczne do odpowiedniej ochrony Sejmu. - Podczas jednej z ostatnich demonstracji jeden z manifestujących wdarł się za bramę sejmową na koniu. Gdyby było ogrodzenie, nie doszłoby do takiego zdarzenia - wyjaśnia. Stanowczy sprzeciw zgłaszają jednak posłowie PO i LPR. Liga wysłała nawet w tej sprawie oficjalny protest do marszałka Sejmu, by władza nie odgradzała się od ludzi, którzy ją wybrali. - Straż Marszałkowska miała do tej pory na uwadze dobry kontakt społeczeństwa z parlamentem i tak powinno zostać - powiedział nam Longin Pastusiak, były marszałek Senatu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

baksik22
  • baksik22
  • 13.11.2010 20:22

A sprywatyzować ich jak cala wewnętrzna ochronę w baka lotniskach a co niech będzie taniej i bezpieczniej w końcu oni to fundują innym to niech maja tak sdam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.