Facebook Google+ Twitter

Były esbek o Wałęsie: Nikomu nie udało się go zwerbować

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-12-09 15:37

Edward Graczyk, oficer SB, który według historyków Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka już nie żyje, a w latach siedemdziesiątych miał zwerbować Lecha Wałęsę, zaprzecza.

Lech Wałęsa. / Fot. G. Mehring/PolskapressePonadto Graczyk twierdzi, że według wiedzy jaką posiada, nie udało się to żadnemu innemu funkcjonariuszowi Służby Bezpieczeństwa.

(...) Esbek twierdzi, że choć "wszystkie rozmowy z Wałęsą były przesłuchaniami, w czasie których był on poddawany presji właściwej dla tej formy wywiadowczej" to "nigdy nie uzyskał od Lecha Wałęsy żadnej deklaracji współpracy z organami bezpieczeństwa PRL".

Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronach polskatimes.pl

Materiał źródłowy: protokół przesłuchania esbeka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

:)
No, bez złośliwości, ale to, ze człowiek jest człowiekiem i Wałęsa nie jest pozbawiony rys charakterologicznych, to dla tych, ktorzy obserwuja go od lat jest raczej oczywiste.
Być może właśnie dzięki tym cechom tak dobrze wypełnił swoja rolę.
Wałęsa nie będzie się kajał, tłumaczył i smarkał. Ot, taki jest, i dlatego jest teraz ikoną, symbolem i żywą historią. A mi personalnie podoba się, że ludzie zachodu tak bardzo go szanują.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Noooo, jeziu, porównywanie tej książki do "Mein Kampf" jest... hmm... dość ciekawe ;] Przede wszystkim ja jestem wyznawcą zapoznawania się ze wszystkim, choćby to miało być tylko 10 stron, po których nie będę w stanie przeczytać więcej ;]

Przede wszystkim jednak przy Wałęsie jest jeden problem- i wcale nie jest nim sama ewentualna (dla niektórych, dla mnie raczej pewna) współpraca z SB. Mogła ona wyglądać różnie, wielu ludzi podchodziło do niej z dużym dystansem. Wałęsa mógł się złamać- to też nie było dziwne, zwłaszcza jeżeli bierzemy pod uwagę, okres w którym to miało nastąpić. Problemem jest jednak to, że on sam, zamiast po prostu stwierdzić "tak, miałem chwilę słabości" (co zresztą parokrotnie robił, by później się z tego wycofać) raz mówi jedno, raz drugie i dopiero ostatnio całkowicie opowiedział się za stanowiskiem "nie, nie współpracowałem, jestem niezłomną legendą, pomnikiem, symbolem i ja sam obaliłem komunę". Symbol, symbolem, ale człowiek człowiekiem i Wałęsa nie jest pozbawiony wad i rys charakterologicznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja czytałam.
Zdania na temat Lecha Wałęsy NIE zmienię, jest ono takie samo od lat - to człowiek absolutnie godny szacunku. Tak, wiem, nie jest to zbyt oryginalny pogląd...
;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"No cóż, nie mam więcej pytań. :)"

Napisałem, że jest to moja subiektywna opinia. Z pewnością przy okazji przeczytam, choć na pewno będę do niej jeszcze bardziej uprzedzony. Według mnie "prawdy" wypisywane w tej książce są teraz znacznie mniej "prawdziwe" niż przed odnalezieniem Graczyka. No, chyba taką opinię mogę mieć, choć nie przeczytałem tego "dzieła".
W powyższym poście "jeziu" dość obrazowo opisał wartość tej książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"mein kampf" tez nie musze czytac, zeby wiedziec, ze tam same bzdury sa nasmarowane. wybacz tomkku ale zawsze denerwuje mnie jak ktos tak kogos kwituje. to ze ktos pisze glupoty nie znaczy ze trzeba je czytac by moc sie do nich ustosunkowac

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż, nie mam więcej pytań. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze nie, ale teraz nie mam wcale na to ochoty. Moja opinia jest jak najbardziej subiektywna w świetle poznanych niedawno okoliczności naciągania "prawdy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jacku, a książkę czytałeś?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byle co, jakoś ten sam IPN potrafił znaleźć Graczyka? Historycy za "dychę", wcale się nie dziwię Wałęsie, gdy mówi, że to jest "gniot"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przede wszystkim to nie "według historyków" Edward Graczyk nie żyje, a według sądu lustracyjnego! Cenckiewicz i Gontarczyk nie mają dostępu do bazy PESEL-i (prawnie zakazane), więc nie mogli sprawdzić czy Graczyk żyje czy nie (tą drogą). Informacje zawarli w książkę bazując na prawomocnym wyroku sądu, co dobitnie pokazuje jak bardzo jest on "rzetelny" w tych sprawach i to przede wszystkim jego kompromitacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.