Facebook Google+ Twitter

Były katowicki prokurator zeznawał ws. śmierci B. Blidy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-30 14:39

Były katowicki prokurator Jacek Krawczyk po raz trzeci stanął przed sejmową komisją śledczą która wyjaśnia okoliczności śmierci Barbary Blidy. Prokurator Krawczyk jako pierwszy prowadził śledztwo w sprawie korupcji w handlu węglem na Śląsku.

Przez komisję Krawczyk był przesłuchiwany już w kwietniu. Ponownie miał zeznawać w czerwcu, ale do przesłuchania nie doszło. Powodem było to, że złożył wniosek o wyłączenie z jego przesłuchania posłanki PiS Beaty Kempy. Argumentował, że Beata Kempa, kiedy była jeszcze wiceministrem sprawiedliwości, poprzez swoją decyzję uniemożliwiła wpisanie go na listę adwokatów - zatem podczas przesłuchania go przed komisją nie będzie bezstronna. O tym, czy Beata Kempa będzie uczestniczyła w przesłuchaniu Jacka Krawczyka, komisja zdecyduje na początku dzisiejszego spotkania.

W czasie poprzedniego przesłuchania Jacek Krawczyk zeznał, że nie było nacisków na prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie afery węglowej. Prokurator z Katowic powiedział przed komisją, że Barbara Blida nie miała żadnego związku z aferą węglową, w czasie gdy on nadzorował śledztwo w tej sprawie. Była natomiast przesłuchiwana jako świadek w sprawie jej znajomej Barbary K. w związku z nieprawidłowościami w handlu węglem.

Prokurator powiedział Komisji, że osobiście przesłuchiwał Barbarę Blidę dwa razy w 2005 roku. Powiedział, że w śledztwie ustalono, iż Barbara K. oferowała różnym podmiotom pomoc w uzyskaniu dotacji na pokrycie szkód górniczych. Informacje o dotacjach - które już były przyznane - uzyskiwała ze stron internetowych, między innymi Funduszu Ochrony Środowiska. Jak zeznał prokurator - nazwisko Barbary Blidy - która wówczas była posłem - pojawiło się w prośbie o dotacje, kierowanej przez stowarzyszenie, którego członkiem była Barbara K.

Prokurator podkreślił, że w żadnym etapie śledztwa nie wykazano jakichkolwiek związków Barbary Blidy z procederem wyłudzania dotacji uprawianym przez Barbarę K. Prokurator Krawczyk powiedział, że nikt nigdy nie naciskał na prowadzenie sprawy Barbary Blidy. Wyjaśniał, że jedynie po zmianie ministra - gdy tę funkcję objął Zbigniew Ziobro - w grudniu 2005 prokurator był proszony o informacje dotyczące postępów w śledztwie i oczekiwano od niego wyjaśnienia dlaczego Barbara Blida nie została objęta zarzutami.

Prokurator został wezwany przed komisję ponownie, w wyniku zeznań innych świadków - i wywiadu prasowego samego prokuratora. Pojawiły się sugestie niektórych członków komisji, że postępowanie karne - wszczęte wobec Jacka Krawczyka za spowodowanie śmiertelnego wypadku - mogło być formą nacisku na prokuratora w śledztwie dotyczącym afery węglowej.

Barbara Blida popełniła samobójstwo w kwietniu 2007 roku, podczas akcji ABW w jej domu. Sejmowa Komisja śledcza powołana do zbadania tej sprawy ma wyjaśnić, czy czynności przeprowadzone przez funkcjonariuszy ABW i prokuraturę były legalne i zgodne z obowiązującymi procedurami. Komisja ma też ocenić prawidłowość i legalność postępowania prokuratorskiego wobec Barbary Blidy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.