Facebook Google+ Twitter

Były minister zdrowia o reformie pomysłu Platformy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-18 09:43

Marek Balicki jest przekonany, że przyjęcie reformy służby zdrowia zaproponowanej przez Platformę Obywatelską doprowadzi do prywatyzacji większości najlepszych szpitali. Zdaniem polityka SdPl, prywatne placówki służby zdrowia będą przedkładać dobre wyniki finansowe nad dobro pacjentów.

Gość Salonu Politycznego Trójki zarzucił Platformie Obywatelskiej, że podczas sejmowych prac nad ustawą znacząco zmieniono projekt ustawy. Poseł SdPl twierdzi, że podczas prac w komisjach zabrakło ekspertów od ekonomii oraz prawa upadłościowego spółek. Dlatego uważa, że ustawa zdrowotna w obecnym brzmieniu jest źle skonstruowana i zmusza wszystkie szpitale do przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe.

Zdaniem Balickiego, w ustawie brakuje przede wszystkim mechanizmów chroniących szpitale przed bankructwem. Były minister zdrowia obawia się, że jeśli ustawa wejdzie w życie, około 30-40 procent najlepszych szpitali trafi w ręce prywatnych inwestorów, którzy będą dążyć do jak największych zysków.

Podstawowym zarzutem Balickiego w stosunku do prywatnej służby zdrowia jest obawa o komercjalizację usług medycznych. Były minister zdrowia obawia się, że prywatne placówki będą oszczędzać na personelu oraz sprzęcie medycznym oraz skoncentrują się na leczeniu najlżejszych zachorowań. Poważne schorzenia, które wymagają większych nakładów finansowych zostaną wycenione tak, że większość pacjentów będzie musiała korzystać z państwowych szpitali. Jako przykład podał niemiecką służbę zdrowia, gdzie te patologiczne zjawiska występują nagminnie.

Marek Balicki uważa, że forsowanie projektu ustawy przez PO jest o tyle niezrozumiała, że nie ma szans wejścia w życie. Ustawa z pewnością zostanie zawetowana przez prezydenta, a przy sprzeciwie PiS-u i partii lewicowych PO i PSL nie mają szans na odrzucenie weta. Dlatego w opinii byłego ministra zdrowia, sprawa reformy zostanie wykorzystana do kolejnej kampanii politycznej przez wyborami prezydenckimi.

Poseł SdPl dodał, że takie podejście do problemu jest niepoważne, ponieważ jeśli nie uda się opracować reformy w tej chwili, w momencie spowolnienia gospodarki spadną wpływy do NFZ i całą służbę zdrowia czeka poważny kryzys finansowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.