Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23990 miejsce

Były polski konsul mówi, że nie zabił, jedynie przejęzyczył się

Były polski konsul honorowy w Monako odwołał swoje zeznania. Obecnie Wojciech J. twierdzi, że nie zabił swojej teściowej, miliarderki Hélène Pastor. Według podejrzanego wyniknęło nieporozumienie językowe w czasie składania wyjaśnień.

Były konsul honorowy RP w Monako, Wojciech J. By Padasnieg (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons licencja: CC3.0 / Fot. PadasniegByły konsul honorowy RP w Monako, Wojciech J. wycofuje swoje wcześniej złożone zeznania. Erick Campana, adwokat podejrzanego zwraca uwagę, że jego klient od momentu zatrzymania nie miał dostępu do tłumacza i adwokata. Zamierza zaskarżyć nakaz aresztowania w wyniku którego Polak spędził 96 godzin w areszcie.

Wojciechowi J. zarzucono zlecenie dokonania zabójstwa Hélène Pastor, która była jego teściową, a także przyjaciółką domu rodziny książęcej w Monako. Pastor uważano za najbogatszą kobietę w księstwie. Początkowe przyznanie się do winy konsul złożył na karb nieznajomości języka w stopniu dostatecznym. Jego prawnik powiedział: "On włada francuskim, ale nie rozumie wszystkich niuansów naszego języka." Polak dodał, że zaistniał oczywisty przypadek lapsus linguae, gdyż dla niego "niezrozumiałe były w swoim zakresie znaczeniowym te pojęcia, jakimi posługiwali się funkcjonariusze policji."

Marsylska prokuratura oskarża Wojciecha J. o przygotowanie zbrodni w całości, a więc zorganizowanie zasadzki na Hélène Pastor i kontraktowe zabójstwo, które według wcześniejszych doniesień było przez niego opłacone kwotą 250 tys. euro. Motyw zbrodni zasadza się na tle finansowym. Były konsul miał rzekomo w ten sposób stać się dziedzicem fortuny. Mógł spodziewać się 20 miliardów euro. Podejrzenia w stosunku do jego żony, która również została zatrzymana wraz z nim, nie zostały podtrzymane. Sylvia Pastor, córka zamordowanej miliarderki została zwolniona po pierwszych przesłuchaniach.

Zbrodni dokonano w dniu 6 maja. Samochód 77-letniej Hélène Pastor wpadł w pułapkę zastawioną przed szpitalem w Nicei. Miliarderka z Monako odwiedziła swojego syna, Gildo, który przebywał tam na kuracji. Dwaj mężczyźni uzbrojeni w strzelbę myśliwską i obrzyna, podobnego do lupary, oczekiwali na wyjście Hélène Pastor z budynku. Kiedy kobieta wsiadła do swojego samochodu otworzyli ogień przez okna lancii voyager. Wraz z nią przebywał tam jej kierowca, 64-letni Egipcjanin, Mohamed Darwish. Zabójcy po oddaniu strzałów upewnili się, że trafili swoje ofiary i uciekli. Szofer, który pracował u Hélène Pastor od 15 lat zmarł w wyniku odniesionych ran 10 maja. Przed śmiercią złożył zeznanie, iż nie wie kim byli zamachowcy, ani kto mógł przyczynić się do śmierci jego pracodawczyni, która zmarła w dniu 21 maja.

Zabójcy nie byli zawodowcami wartymi większych nakładów. Pozwolili uwiecznić się kamerom monitoringu, co pozwoliło na odnalezienie sprawców już w kilka dni po dokonanej zbrodni. Jednego z nich zdradził materiał DNA, jaki pobrano z żelu do kąpieli pozostawionego w hotelowym pokoju. Drugi mężczyzna został ostatecznie namierzony za sprawą posiadanego telefonu. Ich udział w tym przestępczym przedsięwzięciu został dowiedziony bezspornie. 31-letni Alhair Hamadi i 24-letni Samine Said Ahmed są marsylczykami pochodzącymi z Komorów.

Wraz z Wojciechem J. oskarżonych zostało sześć innych osób. Jednym z nich jest osobisty trener z siłowni Polaka, Pascal Dauriac. Był podwykonawcą i koordynatorem zleconego zabójstwa kobiety. Na środowym posiedzeniu sądu zarządzono, aby były konsul pozostawał nadal w areszcie.

Wojciech J. był konsulem honorowym w Monako od 2007 roku. Został odwołany przez polskie ministerstwo spraw zagranicznych z powodu "utraty nieposzlakowanej opinii niezbędnej do pełnienia tej zaszczytnej funkcji".źródło: Guardian

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.