Facebook Google+ Twitter

Były poseł Pęczak wraca na salę sądową

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-20 07:38

Przed sądem w Pabianicach ma się dziś rozpocząć proces byłego posła SLD Andrzeja Pęczaka, znanego lobbysty Marka Dochnala oraz jego asystenta Krzysztofa P. Wszyscy trzej oskarżeni są o korupcję.

Proces, który miał rozpocząć pod koniec września ubiegłego roku, był wielokrotnie odraczany. Przede wszystkim ze względu na stan zdrowia Pęczaka. Były poseł przeszedł w październiku operację w jednym z łódzkich szpitali po tym, jak lekarze wykryli u niego nowotwór. Od tego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Pomimo zwolnienia, w lutym tego roku, pabianicki sąd nie wyłączył sprawy Pęczaka do odrębnego postępowania. Z opinii biegłego lekarza wynikało, że oskarżony będzie mógł stawać przed sądem po 13 maja tego roku. Po analizie kolejnej opinii biegłych sąd uznał, że były poseł może brać udział w procesie. Dlatego sąd w Pabianicach wyznaczył termin rozpoczęcia procesu na 20 maja.

W pabianickim procesie Pęczak jest oskarżony o to, że jako poseł i jednocześnie szef sejmowej komisji kontroli państwowej w 2004 roku żądał wysokich łapówek, a później przyjął w sumie ponad 820 tys. zł korzyści majątkowych i osobistych od znanego lobbysty Marka Dochnala i jego asystenta Krzysztofa P.

Zdaniem katowickich śledczych, Pęczak dostał od nich m.in. 60 tysięcy dolarów, 10 tysięcy funtów i 80 tysięcy zł i luksusowego mercedesa do użytkowania. Całej trójce grozi kara do 12 lat więzienia. Według prokuratury, Dochnal przekazywał łapówki ówczesnemu posłowi za informacje dotyczące prywatyzacji niektórych polskich przedsiębiorstw związanych z branża energetyczną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.