Facebook Google+ Twitter

Były strażnik z Auschwitz, Johann Breyer, aresztowany. Będzie deportowany z USA

Amerykański wymiar sprawiedliwości utrzymał w mocy 158 zarzutów przeciwko Johannowi Breyerowi za współdziałanie w nazistowskich zbrodniach.

Brama obozowa w Auschwitz / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Auschwitz-Birkenau#mediaviewer/Plik:Auschwitz_I_entrance_snow.jpgPolicja w USA aresztowała w Filadelfii (Pensylwania,) 89-letniego podejrzanego o zbrodnie wojenne byłego strażnika w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W środę 18 czerwca pojawił się on przed sądem w Filadelfii. Amerykański wymiar sprawiedliwości odmawia prawa do wpłacenia kaucji w ze względu na powagę zarzucanych zbrodni.

Aresztowany we wtorek Johann Breyer, urodził się w byłej Czechosłowacji. Jego matka była Amerykanką. W wieku 17 lat wstąpił do Waffen SS i pracował jako strażnik w Auschwitz-Birkenau. W1952 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako mechanik. W nowej ojczyźnie ożenił się. Ma dwoje dzieci i wnuki.

Johann Breyer przyznał, że dołączył do Waffen SS, ale zaprzeczył, jakoby był strażnikiem w Auschwitz. Twierdzi, że zdezerterował kilka tygodni po tym, jak znalazł się w obozie.

Władze niemieckie wszczęły przeciw niemu śledztwo w 2012 roku, zarzucając mu uczestnictwo w mordzie setek tysięcy Żydów w 1944 roku.

Jego prawnik, Dennis Boyle, powiedział, że jego klient został aresztowany na skutek nakazu wydanego przez rząd niemiecki. Breyer pozostanie w areszcie co najmniej do najbliższej rozprawy 21 sierpnia. Rząd niemiecki domaga się ekstradycji podejrzanego.

Breyer zaprzecza, jakoby brał udział w zbrodniach wojennych. Nigdy nie był nazistą, powiedział Boyle, dodając, że jego klient sam został uwięziony w obozie w Rosji pod koniec II wojny światowej. "Był tak samo jak inni ofiarą nazistów. Nie był dobrowolne w SS, ani nie chciał być SS-manem. Zdezerterował z SS", argumentował jego adwokat. Według Dennisa Boyle, jego klient "ma demencję" i "problemy z sercem."

Przez ponad 60 lat, niemieckie sądy ścigały nazistowskich zbrodniarzy wojennych tylko wtedy, gdy miały dowody, że zbrodnie zostały osobiście popełnione przez podejrzanych. W 2011 roku, sąd w Monachium skazał amerykańskiego imigranta, któremu postawiono 27000 zarzutów, na 5 lat więzienia. Trybunał uznał, że ​​wszyscy byli strażnicy obozów koncentracyjnych mogą być prawnie ścigani.

Według Le Nouvel Observateur; AFP artykuł: "ETATS-UNIS. Un ancien gardien du camp d'Auschwitz arrêté"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.