Facebook Google+ Twitter

Były wiceminister finansów: rząd nie dba o gospodarkę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-14 14:38

Były wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska, profesor Stanisław Gomułka zarzucił koalicji PO - PSL i opozycji, że nie rozwiązują kluczowych dla gospodarki problemów.

Ekspert Business Centre Club przedstawił dziś dziennikarzom ocenę stanu i perspektyw polskiej gospodarki.
Zdaniem profesora Gomułki to głównie publicyści i ekonomiści zastanawiąją się nad sposobami utrzymania wysokiego tempa wzrostu gospodarczego.

Rząd i opozycja natomiast koncentrują się na sprawach nieistotnych. W opinii profesora wielkim zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego jest obecnie silna presja płacowo-inflacyjna, która może opóźnić wejście Polski do strefy Euro. Profesor zaznaczył, że ta presja może spowodować dalszy wzrost stóp procentowych i osłabić tempo wzrostu gospodarczego Były wiceminister uznał, że Rada Polityki Pieniężnej mogła wcześniej reagować na zagrożenie inflacyjne.

Dodał, że dziś możemy się obawiać o utrzymywanie się wysokich stóp przez kilka lat.
Zdaniem profesora Gomułki najpilniejsze działania jakie powinien podjąć obecnie rząd to zmniejszenie tempa wzrostu płac oraz zwiększenie podaży pracy poprzez reformę emerytalną i liberalizację rynku pracy. Należy jak najszybciej rozwiązać sprawę emerytur pomostowych a uprawnienia do takiego przywileju pozostawić jak najmniejszej liczbie osób.

Ekspert BCC uważa też, że należy jak najszybciej zwiększyć wiek emerytalny kobiet z obecnych 60-ciu do 65-ciu lat a także zlikwidować wcześniejsze emerytury mundurowe.

Z danych jakimi dysponuje BCC wynika, że 50 procent emerytów mundurowych to ludzie poniżej 50 roku życia.
Profesor Gomułka zwrócił też uwagę na zagrożenia wynikające z kryzysu energetycznego i niskich limitów CO2. Niebezpieczne, zdaniem profesora, jest także niskie tempo prywatyzacji oraz niezgodnośc polskiego prawa z prawem Unii Europejskiej w inwestycjach infrastrukturalnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.