Facebook Google+ Twitter

Były więzień Guantanamo w Polsce

28-letni Brytyjczyk, zaangażowany w akcje przeciwdziałania łamaniu praw człowieka w wojnie z terroryzmem, będzie gościem Amnesty International.

Ruhal Ahmed / Fot. Clare Courier/http://flickr.com/photos/clarenews/789176569/in/set-72157600780765888/W czwartek, 2 kwietnia w centrum Zielna, Ruhal Ahmed spotka się z zainteresowanymi o godzinie 18.00. Dwa dni później, w samo południe, weźmie udział w happeningu przed Kancelarią Premiera. Ahmed walczy o prawa człowieka, odkąd wypuszczono go z więzienia w Guantanamo. Był tam poddawany torturom - zmuszano go do słuchania bardzo głośnej muzyki, bito, trzymano w izolatce, przesłuchiwano ponad sto razy. Dopiero, gdy "przyznał się" do udziału w wiecu Osamy bin Ladena, odzyskał wolność.

Ruhal Ahmed trafił do więzienia w 2001 roku. W sierpniu pojechał do Pakistanu na wesele, skąd wraz z przyjaciółmi wybrał się na wycieczkę do Afganistanu. Tam trafił do niewoli Sojuszu Północnego, który sprzedał go Amerykanom. Jego historia była inspiracją dla Michaela Winterbottoma do nakręcenia znanego filmu „Droga do Guantanamo”.

Ta wizyta zapoczątkuje następny etap kampanii „Stop torturom w wojnie z terroryzmem”. Amnesty International wzywa władze do ujawnienia wyników śledztwa dotyczącego istnienia w Polsce tajnych więzień CIA.

Więcej:
Amnesty.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.04.2009 21:45

Amnesty jest zabawną organizacją :) skoro dalej uważa że toczy się jakaś wojna z terroryzmem. Ja tu widzę wojny o konkretne korzyści finansowe. A to że w wojnach najeźdźczych często łamane są takie czy inne prawa nie jest niczym dziwnym bo taka sytuacja ma miejsce od tysięcy lat.

Co do tego konkretnego człowieka to jeśli do Afganistanu będącego w trakcie wojny ktoś jedzie na wycieczkę to powinien się cieszyć że zamiast go zastrzelić (jedna ze stron) ktoś go tylko uwięził. Wszystko co nastąpiło dalej jest wynikiem braku logicznego myślenia przy podejmowaniu decyzji o wyjeździe. Cóż głupota z reguły boli jego i tak jak widać nie za bardzo bo żyje i nie jest dożywotnim kaleką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcie jest w artykule ale na głownej nie jest wyróżnione...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.