Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20559 miejsce

Bytom atrakcją przyrodniczą Śląska?

Bezsprzecznie tak, czego dowodem jest kolejny przewodnik przyrodniczy zapisany na nośniku elektronicznym, "Bytom. Z natury zielony". I nie powinno nikogo dziwić, że w tym niegdyś górniczo-hutniczym mieście jest sporo przyrodniczych atrakcji

Podobnie, jak w pierwszej części, subtelnym głosem opatrzyła nagranie Krystyna Czubówna. / Fot. Piotr A.JeleńJest to druga część bytomskich zakątków przyrodniczych, jaka została uwieczniona staraniem magistratu na płycie dvd. Po Miechowickiej Ostoi Leśnej, tym razem gmina w nie mniej interesującej formie przedstawiła widzom perełki bytomskiej przyrody, Rezerwat Segiet, Suchogórski Labirynt Skalny oraz Stanowisko Dokumentacyjne Blachówka.

Słów parę o prezentowanych miejscach


Rezerwat Segiet
Bardzo ciekawy obszar o powierzchni 24,29 ha założony w 1953 roku na Srebrnej Górze w części suchogórskiej dzielnicy Bytomia, Blachówce. Obszar charakteryzuje się skalnym podłożem, który stanowią triasowe dolomity i wapień muszlowy, przykryty utworami plejstoceńskimi. Przez osiem wieków na terenie tym eksploatowano rudy kruszconośne, przeważnie ołowiu, cynku, srebra i żelaza. Tym samym drążono tam w dużych ilościach szyby Maciej Koźmiński, kierownik referatu przyrody UM w Bytomiu / Fot. Piotr A.Jeleńwydobywcze, czego efektem są ogromne leje o średnicy nawet do dwudziestu metrów, zwane worpiami.
Drzewostan rezerwatu tworzy głównie buczyna storczykowa, kwaśna i karpacka z domieszką świerka pospolitego, sosny zwyczajnej i brzozy brodawkowatej. W rezerwacie występuje sporo gatunków roślin zielnych objętych cakowitą ochroną, m.in., barwinek pospolity, tojad dziobaty, orlik pospolity, lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, storczyki.
Segiecki rezerwat to blisko ćwierć tysiąca gatunków owadów, a w śród płazów spotykamy żabę trawną i ropuchę szarą. Jaszczurka zwinka i żyworódka, padalec, żmija zygzakowata, to z kolei reprezentanci gadziej rodziny, a wśród około 60 gatunków ptaków możemy zobaczyć, pokrzewkę czarnołbistą, ziębę, rudzika, kosa, świstunkę.

Suchogórski Labirynt Skalny
Utworzony w 2008 roku z ciekawą rzeźbą terenu powstałą po odkrywkowej kopalni limonitu i dolomitu, funkcjonującej już z początkiem XX wieku. Labirynt skalny, składający się na nazwę obszaru, związany jest z pozostałościami po dawnym górnictwie, którego rzeźbę terenu stanowią głębokie dolinki, strome dolomitowe grzbiety i stoki, liczne wąwozy. Całość pokryta ciekawą roślinnością z nasadą lasu liściastego, głównie z takimi gatunkami, jak klon zwyczajny i polny, jawor, grab pospolity, buk zwyczajny, czeremcha amerykańska, dąb czerwony. Bardzo ciekawym gatunkiem występującym wśród ptaków jest gąsiorek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.