Facebook Google+ Twitter

"Bytom i okolice" - przewodnik turystyczny

W sobotnie popołudnie w Biurze Promocji Miasta Bytomia miało miejsce kolejne spotkanie autorskie, tym razem z Edwardem Wieczorkiem promującym wznowiony przewodnik turystyczny "Bytom i okolice".

Przewodnik - przedstawia nam Bytom i miejscowości ościenne od początków ich powstania do czasów terażniejszych... / Fot. Piotr A.JeleńSpotkanie z autorem Edwardem Wieczorkiem oraz z bardzo licznie zgromadzoną publicznością, zaszczycili rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Katarzyna Krzemińska-Kruczek oraz prezydent Bytomia, Piotr Koj.

Miłośnicy historii, przyrody, turystyki a także zabytkowej architektury otrzymali do rąk wznowioną już trzecią edycję przewodnika turystycznego "Bytom i okolice". Krótkim wstępem niech będzie przypis z okładki książki nawiązujący do jej pierwszego wydania: "...Przewodnik nawiązuje do najlepszych tradycji polskiego krajoznawstwa, bliski jest pracom Mieczysława Orłowicza. Autor, absolwent jednego z bytomskich liceów i uczeń znakomitego historyka prof. Jana Drabiny, ze szczególną pieczołowitością podchodzi do faktów i dat historycznych, nie zaniedbał też umieszczenia obszernej bibliografii miasta. Całość dopełniają znakomite fotografie Jarosława Krawczyka..."

Prezydent Piotr Koj :"... to właśnie Biuro Promocji Miasta, powinno służyć tego typu spotkaniom..." / Fot. Piotr A.JeleńEdward Wieczorek ukończył Uniwersytet Śląski w Katowicach na wydziałach historii i prawa administracyjnego. Popularyzator krajoznawstwa jest autorem wielu publikacji prasowych a także przewodników, m.in.: "Zamki i pałace na turystycznych szlakach", "Miechowice, rowerem przez dzieje", monografii "Kolej Transwersalna" czy publikacji multimedialnych "Kanon atrakcji krajoznawczych województwa śląskiego".

Jak autor pisze we wstępie przewodnika : W plebiscycie na 7 cudów architektury województwa śląskiego, ogłoszonym latem 2009 r. wśród telewidzów TVS oraz internautów, użytkowników portalu Moje Miasto, najwięcej, bo aż cztery tytuły "cudu architektury województwa śląskiego" zdobyło miasto Bytom. W konkursie zagłosowało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wybrali oni 7 spośród zgłoszonych początkowo do plebiscytu 77 obiektów: 1.Rynek w Bytomiu, 2.Elektrociepłownię Szombierki, 3.Halę widowiskową Spodek, 4.Tyskie Browary Książęce, 5.Pałac i park w Pszczynie, 6.Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu, 7.Szyb Krystyna (dawnej kopalni Szombierki). Tak więc ponad 750-letni Bytom stał się jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości województwa śląskiego..."

Wydawca - Urząd Miasta Bytomia, przygotował wszystkim zebranym prezent w postaci książki, którą dedykacją opatrzył Autor. / Fot. Piotr A.JeleńMateriał zawarty na stu sześćdziesięciu stronicach kredowego papieru, zilustrowany świetnej jakości zdjęciami i planami, przedstawia nam Bytom i miejscowości ościenne od początków ich powstania do czasów teraźniejszych. Między innymi, możemy poznać Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach czy podziemia Skansenu Górniczego Królowa Luiza w Zabrzu, pałac w Nakle Śląskim czy zamek w Toszku, kościół św. Jana Nepomucena w Bytomiu-Łagiewnikach czy kościół Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim. A to wszystko podróżując jednym z pięciu szlaków turystycznych, opracowanych przez działaczy bytomskiej Komisji Turystyki Pieszej - ks. Jerzego Pawlika, Zygmunta Kleszczyńskiego i Bogusława Walla.

Jest już tradycją bytomskich spotkań autorskich, iż wydawca - Urząd Miasta Bytomia, przygotował wszystkim zebranym prezent w postaci książki, którą dedykacją opatrzył autor.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tak, pozycja istotnie fachowo wydana, a książka to już nie druga, trzecia ze spotkań autorskich. Trochę się ich nazbierało.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tej informacji wynika, że władzom zależy na promowaniu miasta i okolic. Wznowiony przewodnik turystyczny "Bytom i okolice" rozdawany uczestnikom spotkania to... KONKRET!

Komentarz został ukrytyrozwiń

... oo, wznowiony przewodnik turystyczny.
Wnioskuję, że musi być to przepiękne wydanie.))
Piotr, Ty chyba już masz drugą książkę ze spotkania autorskiego...
... dobrze mówie, czy sie mylę?))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.