Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bytom i okolice" - przewodnik turystyczny

Redakcja
Przewodnik - przedstawia nam Bytom i miejscowości ościenne od początków ich powstania do czasów terażniejszych...
Przewodnik - przedstawia nam Bytom i miejscowości ościenne od początków ich powstania do czasów terażniejszych... Piotr A.Jeleń
W sobotnie popołudnie w Biurze Promocji Miasta Bytomia miało miejsce kolejne spotkanie autorskie, tym razem z Edwardem Wieczorkiem promującym wznowiony przewodnik turystyczny "Bytom i okolice".

Spotkanie z autorem Edwardem Wieczorkiem oraz z bardzo licznie zgromadzoną publicznością, zaszczycili rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Katarzyna Krzemińska-Kruczek oraz prezydent Bytomia, Piotr Koj.

Miłośnicy historii, przyrody, turystyki a także zabytkowej architektury otrzymali do rąk wznowioną już trzecią edycję przewodnika turystycznego "Bytom i okolice". Krótkim wstępem niech będzie przypis z okładki książki nawiązujący do jej pierwszego wydania: "...Przewodnik nawiązuje do najlepszych tradycji polskiego krajoznawstwa, bliski jest pracom Mieczysława Orłowicza. Autor, absolwent jednego z bytomskich liceów i uczeń znakomitego historyka prof. Jana Drabiny, ze szczególną pieczołowitością podchodzi do faktów i dat historycznych, nie zaniedbał też umieszczenia obszernej bibliografii miasta. Całość dopełniają znakomite fotografie Jarosława Krawczyka..."

Edward Wieczorek ukończył Uniwersytet Śląski w Katowicach na wydziałach historii i prawa administracyjnego. Popularyzator krajoznawstwa jest autorem wielu publikacji prasowych a także przewodników, m.in.: "Zamki i pałace na turystycznych szlakach", "Miechowice, rowerem przez dzieje", monografii "Kolej Transwersalna" czy publikacji multimedialnych "Kanon atrakcji krajoznawczych województwa śląskiego".

Jak autor pisze we wstępie przewodnika : W plebiscycie na 7 cudów architektury województwa śląskiego, ogłoszonym latem 2009 r. wśród telewidzów TVS oraz internautów, użytkowników portalu Moje Miasto, najwięcej, bo aż cztery tytuły "cudu architektury województwa śląskiego" zdobyło miasto Bytom. W konkursie zagłosowało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wybrali oni 7 spośród zgłoszonych początkowo do plebiscytu 77 obiektów: 1.Rynek w Bytomiu, 2.Elektrociepłownię Szombierki, 3.Halę widowiskową Spodek, 4.Tyskie Browary Książęce, 5.Pałac i park w Pszczynie, 6.Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu, 7.Szyb Krystyna (dawnej kopalni Szombierki). Tak więc ponad 750-letni Bytom stał się jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości województwa śląskiego..."

Materiał zawarty na stu sześćdziesięciu stronicach kredowego papieru, zilustrowany świetnej jakości zdjęciami i planami, przedstawia nam Bytom i miejscowości ościenne od początków ich powstania do czasów teraźniejszych. Między innymi, możemy poznać Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach czy podziemia Skansenu Górniczego Królowa Luiza w Zabrzu, pałac w Nakle Śląskim czy zamek w Toszku, kościół św. Jana Nepomucena w Bytomiu-Łagiewnikach czy kościół Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim. A to wszystko podróżując jednym z pięciu szlaków turystycznych, opracowanych przez działaczy bytomskiej Komisji Turystyki Pieszej - ks. Jerzego Pawlika, Zygmunta Kleszczyńskiego i Bogusława Walla.

Jest już tradycją bytomskich spotkań autorskich, iż wydawca - Urząd Miasta Bytomia, przygotował wszystkim zebranym prezent w postaci książki, którą dedykacją opatrzył autor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto