Facebook Google+ Twitter

Bytom i Warszawa w hołdzie powstańcom śląskim

Dwie równoległe wystawy, poświęcone 90. rocznicy III powstania śląskiego zostały otwarte w środę 27 kwietnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz w Warszawie w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Pod nieobecność kuratora wystawę otwarła zastępca dyrektora Muzeum Ewa Wojtacha wraz Maciejem Droniem w obecności prezydenta Bytomia Piotra Koja / Fot. Piotr A.JeleńDla upamiętnienia 90. rocznicy III powstania śląskiego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprezentowało 27 kwietnia wystawę "Dawne i współczesne symbole powstań śląskich."
Kuratorem wystawy, która potrwa do końca czerwca jest kierownik działu historycznego bytomskiej placówki muzealnej, dr Wojciech B. Moś.

Do wystawy został wydany katalog "Dawne i współczesne symbole powstań śląskich" autorstwa dr. Wojciecha B. Mosia ze zdjęciami Tomasza Szemalikowskiego pod redakcją dyrektora Muzeum, dr. Dominika Abłamowicza. Towarzyszący wystawie katalog jest trzecią pozycją poświęconą śląskiej symbolice powstańczej i patriotycznej. Poprzednimi były "Odznaki powstań śląskich" Mieczysława Wełny, które wydało Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu w 1985 roku. Pozycja zawierała rysunki odznaczeń, odznak i emblematów związanych z powstaniami śląskimi. Natomiast w roku 2001 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu opublikowało katalog "Symbole powstań śląskich". Jak podkreśla Wojciech Moś:Odznaczenia, zarówno te z okresu powstań, jak i te późniejsze / Fot. Piotr A.Jeleń
- Katalogi te, choć wzajemnie się uzupełniają, nie wyczerpują całkowicie tematu, jakim jest symbolika wydarzeń historycznych na Śląsku związanych z powstaniami i plebiscytem. Np. wciąż na naukowe opracowania czekają sztandary powstańczych związków kombatanckich.

Bytomska ekspozycja przedstawia zbiory zarówno pochodzące z czasów walk powstańczych, jak sztandary, opaski funkcyjne, zdjęcia, broń białą i palną, którą dysponowali powstańcy i Niemcy. Ale także na wystawie znajdują się eksponaty późniejsze z okresu po zakończeniu powstań oraz te po roku 1945. Pośród nich oglądamy odznaczenia przyznawane za udział w powstaniach, odznaki i emblematy ustanowione dla uczczenia powstań śląskich, a także za wszelkie wydarzenia państwowe lub kombatanckie, które nawiązywały do wydarzeń sprzed dziewięćdziesięciu lat.

Wernisaż zagościł wieloma miłośnikami historii, ale także hobbystami / Fot. Piotr A.JeleńRównolegle do bytomskiej wystawy w Senacie RP, marszałek Bogdan Borusewicz otwarł wystawę upamiętniającą rocznicę III powstania śląskiego "W 90-lecie powstań śląskich. Powstańcza symbolika".

Inicjatorami wystawy w stolicy są Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oraz grupa śląskich parlamentarzystów z senatorem Andrzejem Misiołkiem na czele.
Ekspozycja w Senacie to dziewięć plansz, na których zaprezentowano odznaczenia państwowe, pamiątkowe odznaki formacji powstańczych i odznaki patriotyczne, nadawane uczestnikom powstań śląskich w II Rzeczypospolitej oraz w okresie powojennym, a także dokumenty potwierdzające ich nadanie.
Muzeum Górnośląskie w Warszawie reprezentowali dyrektor dr Dominik Abłamowicz, dr Wojciech B. Moś oraz Magdalena Goik.

"Dawne i współczesne symbole powstań śląskich" - katalogKatalog do wystawy, pozycja wydana na świetnym papierze, ze świetnymi zdjęciami i fachowym komentarzem / Fot. Piotr A.Jeleń
"Dawne i współczesne symbole powstań śląskich" - wystawa - Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach dawnego starostwa powiatowego przy ulicy W. Korfantego 34, czynna do końca czerwca

Fotogaleria z bytomskiego wernisażu w materiale Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.