Facebook Google+ Twitter

Bytom: Krawiecka Art Pasaż

Minione sobotnio-niedzielne wieczory, bytomscy miłośnicy muzyki kameralnej spędzili na Krawieckiej z Chórem Cerkwi Prawosławnej Świętych Cyryla i Metodego Oktoich.

 / Fot. Piotr A.JeleńW każdy sobotni i niedzielny wieczór w miesiącu sierpniu, zgromadzona na ulicy Krawieckiej bytomska publiczność miała okazję posłuchać muzyki kameralnej, utworów Chopina, Lutosławskiego i Schumana, które zaprezentowały m.in.: sopranistka Barbara Jastrząb z towarzyszeniem pianistki Katarzyny Neugebauer.

Pianistkę mogliśmy podziwiać na jednym z wieczorów, kiedy to wraz z Adamem Jezierzańskim dali koncert na dwa fortepiany w spektaklu "Carmina Burana inaczej i nie tylko". "Między Wschodem i Zachodem" to temat koncertu zaprezentowanego przez wrocławski Chór Angelus pod dyrekcją Barbary Szarejko. Z kolei chór kameralny Cantores Minores Vratislavienses zaprezentował się w recitalu "Krótka historia muzyki".

 / Fot. Piotr A.JeleńTegoroczną, drugą, edycję bytomskich koncertów Krawiecka Art Pasaż zakończył występ Chóru Cerkwi Prawosławnej Świętych Cyryla i Metodego Oktoich z Wrocławia. Usłyszeliśmy utwory muzyki cerkiewnej "Od Supraśla po Tibilisi" oraz "Od Atosu do Wallamu". Utwory chóru to teksty liturgiczne połączone z muzyką bizantyjską, gruzińską i słowiańską.
Sporą część repertuaru chóru, stanowi muzyka powstała w Ławrach, takich jak w Supraślu, Kijowie, Siergiejewym Posadzie, Poczajowie, a także w monasterach: Optyńskiej Pustelni, Siedmijezierskiej, Wallamskiego oraz Św. Góry Atos.

W tym miejscu należy nadmienić, iż Chór Cerkwi Prawosławnej Świętych Cyryla i Metodego Oktoich, to ten sam skład dziesięciu śpiewaków, którzy tworzą Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Oktoich przy Śląskim Okręgu Wojskowym we Wrocławiu. Wystąpili także na Krawieckiej z programem "Ułani, ułani malowane dzieci", przedstawiając pieśni z okresu legionów i wojny polsko-bolszewickiej.

Oktoich - greckie oktoechos - nazwa księgi liturgicznej. Nazwa pochodzi od zawartych w niej tekstów liturgicznych według ośmiu kolejno następujących po sobie tonacji. Księga zawiera materiał liturgiczny przeznaczony dla nabożeństw w ciągu tygodnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.