Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12646 miejsce

Bytom miastem wielokulturowym - spotkanie romskie

Andrzejkowy wieczór był okazją do spotkania się z bytomskim Romami w ramach projektu "Bytom miastem wielokulturowym". Projekt prowadzi Liga Kobiet Nieobojętnych.

Z gospodynią wieczoru Beatą Kowalewską z LKN prezydenta miasta Bytomia Piotr Koj wraz z małżonką / Fot. Piotr A. JeleńKoncepcja projektu zakłada przedstawienie nacji zamieszkujących stusiedemdziesięciotysięczny Bytom, a tym samym zapoznanie się z kulturą, obyczajami i wierzeniami kultur narodowościowych w mieście.
Prowadzona przez prezes Beatę Kowalewską Liga Kobiet Nieobojętnych, zainicjowała do tej pory spotkania ze społecznością żydowską, gościła z wizytą w miechowickiej parafii ewangelicko-augsburskiej w wieczorze poświęconym Matce Ewie oraz zawitała na wieczorze u Kresowian. Na ostatni listopadowy dzień w popularne Andrzejki przypadło spotkanie z bytomskimi Romami.

Na romskim wieczorze Andrzejkowym zagościli: prezydent Bytomia Piotr Koj wraz z małżonką, wiceprezydent Halina Bieda, bytomscy Romowie, Kobiety Nieobojętne, romski zespół taneczno-muzyczny z Bytomia, Gipsy Boys - zespół prowadzony przez Władysława Lesiako-Kwiatkowskiego, prezesa gliwickiego Stowarzyszenia Romów.Poetka i pieśniarka Izolda Kwiek z królewskiego rodu cygańskiego. / Fot. Piotr A. Jeleń
Specjalnym gościem wieczoru była Izolda Kwiek, poetka i peśniarka romska.
Urodziła się w Siemianowicach Śląskich, ale prawie całe jej życie związane jest z Orzegowem w Rudzie Śląskiej. Prowadzi tutaj zespół taneczno-muzyczny Tabor, któremu dyrektoruje, jednocześnie tańcząc w nim i śpiewając. W jednej z rudzkich szkół prowadzi zajęcia kulturoznawcze. Jest także prezesem Stowarzyszeniu Romów Gandi.

Przekazane przez matkę Izoldzie zwyczaje, pieśni cygańskie a przede wszystkim szacunek do tradycji romskiej znalazły swoje odzwierciedlenie w twórczości poetyckiej artystki. Piętnaście lat temu ukazał się jej pierwszy tomik Żal, a w dwa lata później zbiorek Powrót do przeszłości. Kolejnymi były Schody do miłości, Zwiędłe liście, Z taborem pamięci, Tabor Izoldy i ostatni tomik Na gorąco.
Bytomscy Cyganie, amatorski zespół muzyczno-taneczny. / Fot. Piotr A. Jeleń
Jak sama określa swą twórczość poetycką, wyróżnia w niej trzy wątki: martyrologię Romów, dzieci oraz lirykę miłosną. Utwory Izoldy kojarzone są z najbardziej znanym obliczem Cyganów, czyli taborem i końmi, gitarą i śpiewem a także z ogniskiem i czerwonym winem.
- Liryka miłosna najbliższa jest memu sercu, ostatnio głośno wołam o pamięć dla Romów poległych w Oświęcimiu i nie tylko - zwierza się poetka.
By stało się zadość tradycji cygańskiej, poetka i pieśniarka przy wróżbiarskim stoliku zaspokoiła ciekawość pragnących dowiedzieć się, co może ich czekać w niedalekiej przyszłości.
Uczestnicy konkursu na najlepszą tancerkę i tancerza, tutaj w pokonkursowych pokazach par / Fot. Piotr A. Jeleń
Uczestnicy Andrzejkowego spotkania romskiego wzięli udział w konkursie na najlepszą tancerkę i tancerza wieczoru, a wśród nagród były tomiki twórczości poetyckiej Izoldy Kwiek.
Nie mogło także zabraknąć tradycyjnego Sto lat i toastu dla Andrzejów. Wszystko to w miłej atmosferze sali bankietowej bytomskiej restauracji Myśliwska z wyśmienitym jadłem, według cygańskich receptur.

Zapraszam do galerii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

d
  • d
  • 27.06.2011 22:01

o romskiej poetce, która "głośno woła o pamięć dla Romów poległych w Oświęcimiu"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
d
  • d
  • 27.06.2011 21:58

Jak sama określa swą twórczość poetycką, wyróżnia w niej trzy wątki: martyrologię żydowską, dzieci oraz lirykę miłosną.

Tak niewiele się mówi o romskiej martyrologii, że nawet pisząc o romskiej poetce autor się pomylił..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo za taką informację, w dzisiejszych czasach kiedy słyszy się o prześladowaniu Romów w Europie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I do tego Panie z LKN prima sort. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta Liga Kobiet Nieobojętnych to rewelacja.Świetna informacja ze zdjęciami czyli Piotr w swojej jak zawsze wysokiej formie.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.