Facebook Google+ Twitter

Bytom. Miasto sprzeciwia się planom wydobywczym kopalni

- Nie mogliśmy wydać pozytywnej opinii w sprawie planu ruchu, który przedłożyła nam do zaopiniowania kopalnia "Bobrek-Centrum" - powiedział prezydent Bytomia Piotr Koj, na czwartkowym, cotygodniowym spotkaniu z mediami.

- Należy robić wszystko, by nie powtórzyła się sytuacja z części Karbia, skąd trzeba było ewakuować już 464 mieszkańców - mówił Piotr Koj / Fot. Piotr A.Jeleń- Nie mogliśmy wydać pozytywnej opinii w sprawie planu ruchu, który przedłożyła nam do zaopiniowania kopalnia "Bobrek-Centrum" - powiedział prezydent Bytomia Piotr Koj, na czwartkowym, cotygodniowym spotkaniu z mediami. - Jako gospodarz miasta muszę dbać o dobro mieszkańców, a z dokumentu jasno wynika, że z powodu wydobycia zagrożone są tereny ścisłej zabudowy w centrum miasta, a także w Karbiu i Miechowicach - dodawał.

Plan ruchu na lata 2012-2014 Kompanii Węglowej S.A., Oddział KWK "Bobrek- Centrum", jaki znalazł się na biurku prezydenta miasta Bytomia Piotra Koja do zaopiniowania, nie zyskał aprobaty. Wynika bowiem z niego, że dzielnice Karb i Miechowice zostaną objęte wpływami górniczymi III kategorii. Co innego przewiduje koncesja, jakiej gmina udzieliła Kompanii Węglowej S.A. na wydobycie w tym rejonie. Wynika z niej, że wpływy eksploatacji górniczej nie przekroczą II kategorii.

- Należy robić wszystko, by nie powtórzyła się sytuacja z części Karbia, skąd trzeba było ewakuować już 464 mieszkańców - kontynuował prezydent. - Mam nadzieję, że zarówno władze kopalni, jak i Wyższego Urzędu Górniczego oraz Okręgowego Urzędu Górniczego, zasiądą z nami do rozmów i przedstawią nam plan wydobycia i propozycje zabezpieczeń, które będziemy mogli zaakceptować - tłumaczył.

Główne zastrzeżenia miasta co do planu ruchu, to między m.in. pominięcie w Tak wyglądają z zewnątrz budynki zagrożonego osiedla w Karbiu / Fot. Piotr A.Jeleńnim "Programu eksploatacji górniczej na lata 2012-2014 do roku 2017 Kompanii Węglowej S.A.", który miała zatwierdzić Komisja ds. Ochrony Powierzchni przy Wyższym Urzędzie Górniczym. Z wniosku wynika, że posiedzenie wzmiankowanej komisji ma się odbyć w październiku-listopadzie. Ma ono mieć miejsce po wykonaniu niezbędnych ekspertyz dotyczących stanu technicznego części zabudowy dzielnicy Karb, dotkniętej szkodami górniczymi.
Zalecenia komisji względem Kompanii Węglowej mają decydujące znaczenie dla wydania opinii przez gminę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.