Facebook Google+ Twitter

Bytom. Mieszkańcy Karbia śpią w hotelach, a lokali zastępczych brak

W wyniku szkód górniczych mieszkańcy bytomskiej dzielnicy Karb muszą opuszczać swoje mieszkania. Potrzeba więc lokali zastępczych i funduszy na odszkodowania, a z tym, jak zwykle, są problemy. Sytuacji patowej mieszkańców osiedla w bytomskiej dzielnicy Karb ciąg dalszy.

- Jesteśmy gotowi przyjąć, jako zaliczkę na poczet przyszłych roszczeń kwotę prawie 19 mln złotych - mówił prezydent Piotr Koj / Fot. Piotr A.JeleńDo 13 września z zagrożonego osiedla dzielnicy Karb ewakuowano już 310 osób. Z tej liczby 116 przebywa w hotelach, zaś 194 osoby przebywają u rodzin bądź wynajmują mieszkania na wolnym rynku. Jednakże sytuacja w Karbiu zmienia się jak w kalejdoskopie. 14 września ewakuowano z ul. Technicznej 19 31 osób, a kolejne ewakuacje budynków są na razie planowane na początek października.

Czytaj także: Karb –

Eksploatująca bytomskie złoża węgla kopalnia Bobrek-Centrum wchodzi w skład Kompanii Węglowej S.A., która ma koncesję na wydobycie "czarnego złota" do roku 2026 i jest rzeczą nieprawdopodobną, by zaprzestała fedrowania pod Bytomiem.

Katastrofalny stan techniczny lokali w Bytomiu-Karbiu na ulicach: Falistej, Pocztowej i Technicznej, napięta sytuacja pomiędzy miastem a Kompanią Węglową, a także niedawna wizyta wicepremiera Pawlaka, były powodem do złożenia wizyty w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez prezydenta Bytomia, Piotra Koja. Tematem czwartkowego spotkania prezydenta Bytomia z mediami było Ulica Techniczna / Fot. Piotr A.Jeleńomówienie powstającego trójstronnego porozumienia, którego zarys nakreślono wstępnie 29 sierpnia na spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także: Fatalny stan techniczny kamienic w bytomskim Karbiu

Dokument miały przygotować władze Bytomia. Miał on rozwiązywać problem odszkodowania. Rezultatem działań, o których miało mówić porozumienie, miało być wybudowanie budynków o wielkości równoważnej utraconym. Porozumienie określić też miało sposób zagospodarowania terenu dotkniętego katastrofą, a także - na co Bytom czekał od dziesięcioleci - ustalić pomoc związaną z niezbędną dla Bytomia rewitalizacją.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ważny tekst. Gratuluję nagrody i sorry, że tak późno... nie zawsze jestem na bieżąco. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na poniedziałek 26. września przewidziano podpisanie przez Urząd Miasta w Bytomiu oraz Kompanię Węglową porozumienia dotyczącego wysokości odszkodowania za budynki zniszczone w wyniku szkód górniczych na osiedlu dzielnicy Karb.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ważny ! Gratuluję nagrody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam dzielnicę Karb w Bytomiu, mieszka tam mój kolega szkolny. Kiedyś go odwiedziłem, ale - proszę mi wierzyć - bałem się wejść do klatki schodowej... smród i brud. Bezskutecznie walczy on z zapojoczonymi sąsiadami i dyrekcją kopalni o porządek, odnonowienie klatki. A to, że domy się walą nic nowego. Pamiętam, jak przed laty w samo południe zapadło się pod ziemię centrum miasta, które obecnie tworzy ogromny reprezentacyjny plac. Piotrze. artykluł ogromnie celny, nic dziwnego że go zauważono i nagrodzono. Gratuluję serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Malkontent ze mnie okropny. Wszędzie, gdzie tylko zajrzę i zobaczę, co ludzie zrobią - zaraz ogarnia mną niezadowolenie. Wszędzie zauważam niepełność, niedosyt. Sam nie wiem, co mam dalej robić, czy zachować obojętność, czy wykazywać niedociągnięcia, niedomówienia, a często i braki.
Weźmy - chociażby - komentarze pod ty artykułem. Naczelny ograniczył się do zauważenia ważności tekstu. Ewunia, zaś zauważyła doskonałość tego materiału i zaproponowała przyznanie temuż nagrody tygodnia.
A ja zapytam. Gdzie są Wasze spostrzeżenia, Wasze uwagi, nie do tekstu i materiału, lecz do problemu poruszonego w materiale Piotra? Gdzie jest Wasze potępienie zachowań ludzi rekompensujących górnikom poniesione straty, albo ich pochwała? Przecież tekst Piotra, aż się prosi o to. Ja od siebie, jeszcze dodam, że takie "odbijanie piłeczki" ten do tego, a tamten do tamtego występuje nie tylko przy problemach górniczych. Przy problemach powodziowych też. Kogo mamy przy władzy, że ona nie jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo i potrzeby komunalne swych obywateli? Jeślim kogoś dotknął - wybaczcie mnie staremu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Materiał jak najbardziej zasługuje na nagrodę tygodnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może zrozumiałem Ślązaków - Ich starania o autonomię. I teraz chcę Ich przeprosić, za - niegdysiejsze - potępianie. Otóż! Zauważcie Moi Drodzy Dziennikarze, że Śląsk został, przez kolejne ekipy rzędowe potraktowany w sposób okrutny - rzekłbym - nieludzki. Śląsk to region Polski w którym polikwidowano - chyba - najwięcej przedsiębiorstw dobrze prosperujących. Czy to nie tkwi u podstaw chęci usamodzielnienia się Śląska? - Odpowiedź na to pytanie, nie jest prosta i łatwa. Ale samo pytanie uświadomiło mi, że za likwidację firmy, w której człowiek zostawił kawał swego życia można - LIKWIDATORÓW - znienawidzić. Doświadczyłem to - jak coraz częściej mi się to zdarza - na sobie. Przejeżdżając kiedyś obok szczecińskiego Polmo, zobaczyłem - zamiast znanych mi dobrze budynków - dziko zarośnięty, pusty teren. Na pewno otworzyłby mi się wtedy - gdybym go miał - przysłowiowy nóż w kieszeni. Ażem go nie miał, to tylko mi broda, z żalu zadrgała i słona łza pociekła po policzku. Nie jeden ze Ślązaków ma podobne odczucia i pewnie swoje niezadowolenia uzewnętrzniają staraniami odłączenia się od tych, którym przypisują winę za ten cały upadek Śląska. Przypomnę! Że już Hitler chciał z węgla robić benzynę. Tuż pod Szczecinem, w POlicach powstawała takowa wytwórnia. A my kopalnie pozalewaliśmy. (Ale dla reklamy władzy, w programie potrafimy zaprojektować automatyczne wyskakiwanie dużego O, po literce P. Patrz POlice)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.