Facebook Google+ Twitter

Bytom. Mieszkańcy Karbia śpią w hotelach, a lokali zastępczych brak

W wyniku szkód górniczych mieszkańcy bytomskiej dzielnicy Karb muszą opuszczać swoje mieszkania. Potrzeba więc lokali zastępczych i funduszy na odszkodowania, a z tym, jak zwykle, są problemy. Sytuacji patowej mieszkańców osiedla w bytomskiej dzielnicy Karb ciąg dalszy.

- Jesteśmy gotowi przyjąć, jako zaliczkę na poczet przyszłych roszczeń kwotę prawie 19 mln złotych - mówił prezydent Piotr Koj / Fot. Piotr A.JeleńDo 13 września z zagrożonego osiedla dzielnicy Karb ewakuowano już 310 osób. Z tej liczby 116 przebywa w hotelach, zaś 194 osoby przebywają u rodzin bądź wynajmują mieszkania na wolnym rynku. Jednakże sytuacja w Karbiu zmienia się jak w kalejdoskopie. 14 września ewakuowano z ul. Technicznej 19 31 osób, a kolejne ewakuacje budynków są na razie planowane na początek października.

Czytaj także: Karb –

Eksploatująca bytomskie złoża węgla kopalnia Bobrek-Centrum wchodzi w skład Kompanii Węglowej S.A., która ma koncesję na wydobycie "czarnego złota" do roku 2026 i jest rzeczą nieprawdopodobną, by zaprzestała fedrowania pod Bytomiem.

Katastrofalny stan techniczny lokali w Bytomiu-Karbiu na ulicach: Falistej, Pocztowej i Technicznej, napięta sytuacja pomiędzy miastem a Kompanią Węglową, a także niedawna wizyta wicepremiera Pawlaka, były powodem do złożenia wizyty w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez prezydenta Bytomia, Piotra Koja. Tematem czwartkowego spotkania prezydenta Bytomia z mediami było Ulica Techniczna / Fot. Piotr A.Jeleńomówienie powstającego trójstronnego porozumienia, którego zarys nakreślono wstępnie 29 sierpnia na spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także: Fatalny stan techniczny kamienic w bytomskim Karbiu

Dokument miały przygotować władze Bytomia. Miał on rozwiązywać problem odszkodowania. Rezultatem działań, o których miało mówić porozumienie, miało być wybudowanie budynków o wielkości równoważnej utraconym. Porozumienie określić też miało sposób zagospodarowania terenu dotkniętego katastrofą, a także - na co Bytom czekał od dziesięcioleci - ustalić pomoc związaną z niezbędną dla Bytomia rewitalizacją.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ważny tekst. Gratuluję nagrody i sorry, że tak późno... nie zawsze jestem na bieżąco. Pozdrawiam serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na poniedziałek 26. września przewidziano podpisanie przez Urząd Miasta w Bytomiu oraz Kompanię Węglową porozumienia dotyczącego wysokości odszkodowania za budynki zniszczone w wyniku szkód górniczych na osiedlu dzielnicy Karb.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ważny ! Gratuluję nagrody.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam dzielnicę Karb w Bytomiu, mieszka tam mój kolega szkolny. Kiedyś go odwiedziłem, ale - proszę mi wierzyć - bałem się wejść do klatki schodowej... smród i brud. Bezskutecznie walczy on z zapojoczonymi sąsiadami i dyrekcją kopalni o porządek, odnonowienie klatki. A to, że domy się walą nic nowego. Pamiętam, jak przed laty w samo południe zapadło się pod ziemię centrum miasta, które obecnie tworzy ogromny reprezentacyjny plac. Piotrze. artykluł ogromnie celny, nic dziwnego że go zauważono i nagrodzono. Gratuluję serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Malkontent ze mnie okropny. Wszędzie, gdzie tylko zajrzę i zobaczę, co ludzie zrobią - zaraz ogarnia mną niezadowolenie. Wszędzie zauważam niepełność, niedosyt. Sam nie wiem, co mam dalej robić, czy zachować obojętność, czy wykazywać niedociągnięcia, niedomówienia, a często i braki.
Weźmy - chociażby - komentarze pod ty artykułem. Naczelny ograniczył się do zauważenia ważności tekstu. Ewunia, zaś zauważyła doskonałość tego materiału i zaproponowała przyznanie temuż nagrody tygodnia.
A ja zapytam. Gdzie są Wasze spostrzeżenia, Wasze uwagi, nie do tekstu i materiału, lecz do problemu poruszonego w materiale Piotra? Gdzie jest Wasze potępienie zachowań ludzi rekompensujących górnikom poniesione straty, albo ich pochwała? Przecież tekst Piotra, aż się prosi o to. Ja od siebie, jeszcze dodam, że takie "odbijanie piłeczki" ten do tego, a tamten do tamtego występuje nie tylko przy problemach górniczych. Przy problemach powodziowych też. Kogo mamy przy władzy, że ona nie jest w stanie zadbać o bezpieczeństwo i potrzeby komunalne swych obywateli? Jeślim kogoś dotknął - wybaczcie mnie staremu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Materiał jak najbardziej zasługuje na nagrodę tygodnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być może zrozumiałem Ślązaków - Ich starania o autonomię. I teraz chcę Ich przeprosić, za - niegdysiejsze - potępianie. Otóż! Zauważcie Moi Drodzy Dziennikarze, że Śląsk został, przez kolejne ekipy rzędowe potraktowany w sposób okrutny - rzekłbym - nieludzki. Śląsk to region Polski w którym polikwidowano - chyba - najwięcej przedsiębiorstw dobrze prosperujących. Czy to nie tkwi u podstaw chęci usamodzielnienia się Śląska? - Odpowiedź na to pytanie, nie jest prosta i łatwa. Ale samo pytanie uświadomiło mi, że za likwidację firmy, w której człowiek zostawił kawał swego życia można - LIKWIDATORÓW - znienawidzić. Doświadczyłem to - jak coraz częściej mi się to zdarza - na sobie. Przejeżdżając kiedyś obok szczecińskiego Polmo, zobaczyłem - zamiast znanych mi dobrze budynków - dziko zarośnięty, pusty teren. Na pewno otworzyłby mi się wtedy - gdybym go miał - przysłowiowy nóż w kieszeni. Ażem go nie miał, to tylko mi broda, z żalu zadrgała i słona łza pociekła po policzku. Nie jeden ze Ślązaków ma podobne odczucia i pewnie swoje niezadowolenia uzewnętrzniają staraniami odłączenia się od tych, którym przypisują winę za ten cały upadek Śląska. Przypomnę! Że już Hitler chciał z węgla robić benzynę. Tuż pod Szczecinem, w POlicach powstawała takowa wytwórnia. A my kopalnie pozalewaliśmy. (Ale dla reklamy władzy, w programie potrafimy zaprojektować automatyczne wyskakiwanie dużego O, po literce P. Patrz POlice)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.