Facebook Google+ Twitter

Bytom. Napad na samego siebie? Plan prawie idealny

Pracownik sklepu spożywczego w Bytomiu zaplanował - i wspólnie z dwoma wspólnikami zorganizował - napad na samego siebie. Prawda wyszła na jaw i mężczyzna najbliższych 5 lat może spędzić w więzieniu.

Plan miał być perfekcyjny i prosty, a okazał się totalnym niewypałem. Miało być tak, jak w gangsterskim filmie - bandyci, napad, gaz łzawiący i skradzione pieniądze. Tymczasem wyszła z tego komedia, choć jej bohaterom wcale do śmiechu nie jest. Scenarzyście i odtwórcy głównej roli grozi 5 lat więzienia, a dwójce aktorów drugoplanowych po 3 lata.

W środę 15 września bytomska policja poinformowała o zatrzymaniu sprawców, którzy w połowie czerwca br. napadli na niosącego do banku pieniądze z utargu właściciela jednego z miejscowych sklepów spożywczych. Ukradli mu 14 tys. zł. Sprawcy wpadli po dwóch miesiącach. Tyle, że jak się okazało, rozbój był sfingowany, a ofiara upozorowała napad na samego siebie. Szydło wyszło z worka dzięki doskonale wykonanej pracy operacyjnej i wywiadowczej bytomskich policjantów. Ustalono, że właściciel sklepu, 28-letni mieszkaniec Piekar Śląskich miał spore problemy z utrzymaniem interesu. Wymyślił więc oryginalny sposób ich rozwiązania - napad. Po zatrzymaniu wszystko opowiedział śledczym: - Mężczyzna sam opracował scenariusz napadu, a do pomocy namówił dwóch znajomych studentów w wieku 24 i 25 lat. Za pomoc w realizacji planu zapłacił im po tysiąc zł - relacjonuje asp. sztab. Adam Jakubiak, oficer prasowy policji w Bytomiu.

Kiedy ustalono szczegóły, wszyscy panowie spotkali się w jednej z bram w Bytomiu przy ul. Moniuszki. Tu mężczyzna przekazał studentom teczkę z pieniędzmi i dokumentami. Ponieważ 28-latek nie zdołał zaopatrzyć się w gaz łzawiący, gdy „pomocnicy” odeszli, natarł sobie oczy przygotowaną przez siebie wcześniej miksturą z pieprzu, papryki i octu (mężczyzna przecenił swoje zdolności „małego chemika”, bo jak stwierdził badający go okulista, działanie mieszanki mogło przynieść zgubne skutki, łącznie z utratą wzroku). Potem mężczyzna, nie widząc prawie na oczy, położył się na ziemi i czołgając się dotarł do pobliskiego sklepu skąd zadzwonił na policję powiadamiając o rozboju. Z jego relacji wówczas wynikało, że gdy odnosił do banku utarg (14 tys. zł) dwaj nieznani mężczyźni pstryknęli mu w oczy gazem łzawiącym, pobili i zrabowali wszystkie pieniądze.

Okazuje się, że mężczyźnie jeden napad nie wystarczył. Prowadzący śledztwo ustalili bowiem, że 28-latek planował kolejny, bardziej dochodowy napad. Tak jak poprzednim razem, pomagać mieli mu ci sami studenci. Mężczyźni zażądali jednak po 2 tys. zł więc „biznesmen” zrezygnował z ich usług. Zmodyfikował plan i sam postanowił wcielić się w bandytę. Ofiarą miała być inna osoba, którą próbował namówić do współpracy. Tym razem jednak miało być jeszcze bardziej wiarygodnie - napad w drodze do banku, prawdziwy gaz łzawiący, faktyczne pobicie i kradzież pieniędzy.

Na kolejnej mistyfikacji 28-latek planował zarobić jakieś 30 tys. zł. Tyle, że z napadu nic nie wyszło, bo w sklepowej kasie było za mało pieniędzy. Mężczyzna przełożył go więc na inny termin, ale tym razem szyki pokrzyżowali mu policjanci. W poniedziałek 13 września „biznesmen” razem z pomagającymi mu studentami trafili na policyjny dołek. Wczoraj prokurator postawił mu zarzuty: zawiadomienia o niedopełnionym przestępstwie, składania fałszywych zeznań, podżegania do przestępstwa i przywłaszczenia powierzonych pieniędzy. Jego dwaj pomocnicy odpowiedzą za przywłaszczenie pieniędzy. Cała trójka przyznała się do winy. Mężczyźni nie zostali aresztowani. Prokurator uznał, że wystarczającym środkiem będzie dozór policji.


Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.