Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2998 miejsce

Bytom przyrodą (zabytkową) stoi

"Bytomskie parki zabytkowe", to kolejna pozycja filmowa ukazująca przyrodę Bytomia. Tym razem poznajemy trzy parki wpisane w rejestr zabytków przyrody, mianowicie, Park Miejski im. Franciszka Kachla, Park Ludowy oraz Park Fazaniec.

"Bytomskie parki zabytkowe", to projekt powstały na zlecenie MZZiGK w Bytomiu, współfinansowany przez WFOŚiGW w Katowicach, a zrealizowany przez OPENgrup. / Fot. Piotr A.JeleńW dwudziestominutowej reminiscencji filmowej "Bytomskie parki zabytkowe", autorzy filmu zapraszają do trzech bytomskich parków, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Przeniesieni jesteśmy do Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla, Parku Ludowego oraz Parku Fazaniec.

Witając zebranych na promocji filmu w Biurze Promocji Bytomia, wiceprezydent miasta Andrzej Panek powiedział:
- Dzięki szeregowi inwestycji nasze parki zmieniają swoje oblicze. Ogrom prac, jakie wykonaliśmy widać gołym okiem.Zastępca prezydenta Bytomia Andrzej Panek, zastępca dyrektora MZZiGK Krystyna Ostrowska oraz naczelnik Wydziału Promocji Bytomia i Kontaktów z Mediami Aleksandra Szatkowska - Mejer. / Fot. Piotr A.Jeleń Spacerując wyremontowanymi alejkami czy odpoczywając nad wyremontowanymi stawami, bytomianie mogą cieszyć się pięknem przyrody. Tworząc film promocyjny chcieliśmy uwiecznić te pozytywne zmiany. To także narzędzie w walce ze stereotypami Bytomia, który nadal postrzegany jest jako miasto szare i zaniedbane.

Znajdujący się w sercu miasta, zabytkowy Park Miejski im. Franciszka Kachla, zajmuje powierzchnię 43 hektarów i jest jednym z najstarszych parków na Górnym Śląsku. Historia parku sięga roku 1870, kiedy to Hubert von Tiele – Winckler podarował miastu około sześciu hektarów lasu dworskiego. Następnie park powiększono o nieużytki po dawnej Staw Łabędzi (Południowy) w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w czasie ubiegłorocznej rewitalizacji. / Fot. Piotr A.Jeleńkopalni galmanu "Theresa", co podyktowane było chęcią odizolowania centrum miasta od kopalni węgla kamiennego "Karsten – Zentrum" (obecnie "Centrum – Bobrek"). Z czasem miasto zaczęło dokupować działki, nasadzając je nową roślinnością, tym samym powiększając obszar parku. Układ przestrzenny parku pozostał prawie niezmienny od początku istnienia do chwili obecnej, poza budową w roku 1914-1916 Sądu Cywilnego, mieszczącego dzisiaj Urząd Miejski, a także przekształcenia budynku wodociągów miejskich i łaźni miejskiej w kryty basen w roku 1933 – 1934.
Istniejące pogórnicze zapadliska przekształcono w "Staw Gondolowy", po którym pływano łódkami i kajakami, by zTakiego oblężenia Biura Promocji Bytomia dawno nie oglądaliśmy, któryś ze "skrybów" narachował ponoć 140 słuchaczy. / Fot. Piotr A.Jeleń biegiem czasu wybudować w jego miejscu otwarte kąpielisko miejskie. Inne zapadlisko zamieniono w "Staw Łabędzi" z charakterystycznym drewnianym mostkiem, który po ubiegłorocznej dewastacji przez wandali został zrekonstruowany. Pomysłodawcą, a zarazem urbanistą parku był Adolf Wermund. Powstał w nim mały ogród zoologiczny, którego fundatorem był bytomski bogacz i filantrop Ignatz Hakuba, zapisując na ten cel w testamencie sto tysięcy marek. Można w nim było podziwiać lwy, niedźwiedzie brunatne, wilki, małpy, a także sporo gatunków ptaków egzotycznych. ZOO przetrwało do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to zwierzyniec został przeniesiony do ogrodu zoologicznego w Chorzowie.

Czytaj: Bytomskie parki i zakątki przyrodnicze

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.