Facebook Google+ Twitter

Bytom. Są pieniądze na remont pływalni

Są pieniądze i co równie ważne, znalazł się producent cegły, którą można wykorzystać na elewację budynku zabytkowej pływalni miejskiej w Bytomiu.

Od połowy kwietnia trwały poszukiwania producenta cegły, która mogłaby zastąpić tę skuwaną z elewacji remontowanej miejskiej pływalni w Bytomiu. Okazało się, że uszkodzone filary okienne uniemożliwiają wymianę wielkoformatowych okien. Niezbędne jest w tym przypadku skuwanie cegły klinkierowej, która jednak ze względu na swą strukturę nie nadaje się do ponownego użycia.

Południowa elewacja z wielkoformatowymi oknami. / Fot. Piotr A. JeleńNiby cegła, jak cegła, ale powstał nie lada problem, gdyż budulec mający zastąpić tę skuwaną, musi odpowiadać wymogom narzuconym przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak wyjaśnia Barbara Klajmon, wojewódzki konserwator: "Do produkcji okładziny ceramicznej, która znajdowała się na elewacji bytomskiej pływalni, była stosowana specyficzna technologia wypału, dzięki której możliwe było uzyskanie kolorów płytek od żółtego, przez pomarańczowo-ugrowy do wiśniowego."

Po blisko dwumiesięcznych poszukiwaniach producenta, także zagranicą, znalazła się firma Lubelski Węgiel "Bogdanka" z Puchaczowa, której wyrób został zatwierdzony przez wojewódzkiego konserwatora. "Modernistyczny zakład kąpielowy to jeden z najwybitniejszych poniemieckich zabytków w regionie. Ten typ dekoracyjnej cegły klinkierowej zdobi jeszcze tylko budynki basenu, poczty przy ulicy Karola Miarki oraz Muzeum Górnośląskiego"- tłumaczy Barbara Klajmon.

Stąd też miastu udało się pozyskać dotację na prace konserwatorskie, dowodem czego jest umowa podpisana 29 czerwca w Katowicach pomiędzy Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków a Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Bytomiu. Przewiduje ona wypłatę w 2 transzach kwoty nieprzekraczającej 350 000,00 zł (co stanowi 12,6 proc. kosztów całkowitych) co w części pozwoli pokryć prace konserwatorskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Piotr, dziękuję za informację...))
Zawsze jesteś profesjonalnie przygotowany, rzetelny i słowny.!))

Komentarz został ukrytyrozwiń

A póki co, to zapraszam na obiekty wymienione w materiale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cegła klinkierowa, pierwsza partia już dotarła i prace z elewacją ruszyły, jak mnie poinformował Wykonawca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy chodziło o okładzinę klinkierową czy też o cegłę? Kopalnia Bogdanka - to rzeczywiście ewenement w kraju. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Za informację... może kiedyś zawitam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.