Facebook Google+ Twitter

Bytom. Teatromania 2011: Teatr.DOC - "Godzina osiemnaście"

Mroźny, październikowy wieczór można spędzić w wielu ciekawych miejscach. Dla fanów sztuki może to być Bytomskie Centrum Kultury, gdzie odbył się spektakl dokumentalny "Godzina osiemnaście" przedstawiony przez Teatr.DOC

„Godzina osiemnaście” to spektakl w reżyserii Michaiła Ugarowa, prezentowany przez rosyjski Teatr.DOC, który mieliśmy okazję obejrzeć właśnie dzisiaj. Na scenie zaprezentowało się siedmiu bohaterów w towarzystwie narratora, ukazując reakcję na wydarzenie dotyczące walki jednostki o własne prawa, jednak zależnej od aparatu państwowego.

Spektakl "Godzina osiemnaście" / Fot. Wojciech BryńskiTematem sztuki jest zajście, które miało miejsce w moskiewskim więzieniu o nazwie „Matrosskaja Tiszina”. W listopadzie 2009 roku zmarł tam 37-letni Siergiej Magintskij. Przebywając rok w areszcie i oczekując na rozprawę, gdyż został osadzony bez wyroku skazującego, był torturowany i poniżany. Nie mógł liczyć na pomoc lekarską, odmówiono mu nawet wrzątku do przyrządzenia ciepłego posiłku.

Inscenizacja została ukazana w bardzo charakterystyczny sposób. Aktorzy wcielili się w osoby odpowiedzialne za śmierć oskarżonego w śledztwie prawnika, a widownia miała osądzić ich poczynania. Każdy z grających dostał możliwość wypowiedzenia się na temat tego niefortunnego wydarzenia.

Sztuka porusza wiele aspektów życia codziennego: społeczną znieczulicę, skrajny egoizm, przestrzeganie prawa, poczucie odpowiedzialności, umiejętność bycia człowiekiem i reagowania na cudzą krzywdę. Pocieszający jest fakt, że nawet teatr zabiera głos w takich sprawach, które wciąż mają miejsce w XXI wieku. Sprawach, które budzą w nas skrajne uczucia. Dysponujemy pełną dokumentacją tego przypadku – zostały zachowane skargi Siergieja, jego dziennik, akta sądowe, lecz to nadal wydaję się być za mało…Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.