Facebook Google+ Twitter

Bytom w cieniu dwóch totalitaryzmów

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zapraszają na konferencję popularnonaukową "Bytom w cieniu dwóch totalitaryzmów 1933-1989", która odbędzie się 6 kwietnia 2011 roku w bytomskiej książnicy.

Cel konferencji
W Galerii Rotunda biblioteki prezentowana jest wystawa "Śladami bolesnej przeszłości. W 65. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz", przygotowana przez MBP we współpracy m.in. z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau / Fot. Piotr A.JeleńZdaniem naukowców i badaczy historii miasta Bytomia, w historiografii grodu brak stricte naukowych opracowań analizujących rzeczywistość społeczną, gospodarczą i polityczną doby dwóch dyktatur autorytarnych/totalitarnych: nazistowskiej i komunistycznej.

Ostatnim takim opracowaniem było "Bytomskie martyrologium powojennych lat 1945–1956", pod redakcją prof. Jana Drabiny z 2009 roku. Jednakże skupia się ono przede wszystkim na aspekcie represji komunistycznych.

Materiał:Bytomskie martyrologium...

Natomiast opracowanie z 1979 roku W. Długoborskiego "Bytom. Zarys rozwoju miasta" jest na czasy obecne już dość przestarzałe, co stwarza zapotrzebowanie na szerokie, nowoczesne, a zarazem oparte na szerokiej bazie archiwalnej - z uwzględnieniem "nowych" zasobów archiwalnych, np. IPN - ujęcie problematyki realiów społecznych w czasach obydwu reżimów.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyTemu to projektowi będzie poświęcona konferencja popularnonaukowa na 6 kwietnia w Miejskiej "Śladami bolesnej przeszłości. W 65. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz" / Fot. Piotr A.JeleńBibliotece Publicznej w Bytomiu oraz będąca jej pokłosiem publikacja (przewidywany termin druku - rok 2012). Celem konferencji jest prezentacja zjawisk, które do tej pory nie znajdywały odbicia w ostatnich badaniach dotyczących Bytomia, a przed 1989 rokiem prezentowane były w sposób zdeformowany. Oczywiście, referaty konferencyjne nie aspirują do pełnego wyczerpania problematyki, jest ona zbyt obszerna w omawianym okresie 1933-1989.

Tematyka
Zakres konferencji obejmuje początki dyktatury nazistowskiej, od roku 1933 po schyłek reżimu komunistycznego, 1989 r. Wśród podejmowanych na konferencji tematów znalazły się kwestie okoliczności przejęcia władzy w mieście przez NSDAP, struktury i aktywności politycznej i ideologicznej partii nazistowskiej i jej organizacji afiliowanych, jak również społecznych reperkusji owych działań. Podobnie w przypadku lat powojennych istotnym momentem jest opis okoliczności "zdobycia władzy", ale także pomijane w literaturze kwestie sytuacji w mieście w latach "stabilizacji", pomiędzy 1956 a 1980 rokiem. Celem konferencji jest także próba scalenia różnych kierunków badawczych: nie tylko historia polityczna, ale i gospodarka, kultura czy oświata zostaną uwzględnione w zaprezentowanych referatach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.