Facebook Google+ Twitter

Bytom: W Muzeum Górnośląskim o synagodze wireckiej

W bytomskim muzeum odbyło się w sobotę spotkanie z Barbarą i Adamem Podgórskimi, pomysłodawcami inicjatywy obywatelskiej „Ocalona pamięć”, skierowanej na ocalenia wiedzy o Żydach „rudzkich”.

 / Fot. Anna Jach
Do spotkania doszło z inicjatywy Stowarzyszenia im. Maxa Kopfsteina oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS. Wprowadzenia dokonały Izabella Kühnel i Małgorzata Krakowiak.
Adam Podgórski zaprezentował drugie, zmienione wydanie książki „Synagoga w Wirku. 1891 – 1939. Ocalona pamięć”, a na slajdach etapy poszukiwań i gromadzenia wiedzy.
 / Fot. Anna Jach
Książka jest pracą zbiorową. Poszczególne artykuły napisali: Robert Brzostowski, Jan Kołodziej, Przemysław Noparlik, Dariusz Walerjański, Antoni Ratka oraz Barbara i Adam Podgórscy, którzy podjęci się redakcji całości. Autorem indeksów i zbiorczego zestawiania wypisów oraz bibliografii jest Sebastian Brudys. Opracowanie wydało Rudzkie Towarzystwo Przyjaciół Drzew.

Oddolny projekt grupy ludzi zafascynowanych przeszłością, pn. „Ocalona pamięć” był zaprezentowany na Platformie Obywatelskiej Prezydenta RP.

Obecnie w trakcie uzgodnień z władzami miasta Rudy Śląskiej jest społeczna inicjatywa upamiętnienia synagogi i Żydów wireckich, w 75 rocznicę wybuchu w II wojny światowej.
 / Fot. CRIS
Podgórscy wyrazili ochotę na współpracę z innymi, także pozarudzkimi organizacjami pozarządowymi, skierowaną na gromadzenie okruchów dziejów Żydów śląskich. Zdradzili, że planują opracowanie antologii wypisów źródłowych, odnoszących się do społeczności żydowskich we wszystkich „dzielnicach” Rudy Ślaskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Szanowna i Droga Pani Barbaro! Dziekuję za zwrócenie uwagi na błąd. W kwestii pytań radzę się zwrócić do autorów: akp1951@gmail.com. Serdeczności AJ

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z pewnością w kolejnych projektach Barbary i Adama nieocenioną pomocą służyć będzie pani Izabella Kühnel dysponująca bogatą wiedzą w temacie. Gratulacje dla Autorów książki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam osobę, która mieszkała i urodziła się tuż obok tej synagogi. Myślę, że sprawiłabym jej przyjemność tą książką.
Dlatego b. proszę o zarezerwowanie jednego egzemplarza dla mnie. Resztę napiszę na priv.
Mam pytanie. Czy wiadomo ile liczyła społeczność żydowska w Wirku? Ile liczyła gmina? Czym głównie się zajmowali? Co stało się z Żydami z Wirka.?

i ostatnia rzecz. Nie wiem, ale chyba w tytule jest błąd.
misze :
"skierowanej na ocalenia wiedzy o Izydach „rudzkich”.

o jaki Izydach mowa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluje ! Kolejna ciekawa publikacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.