Facebook Google+ Twitter

Bytom znany i nieznany

Pomimo że Bytom uzyskał akt lokacyjny w 1254 roku na prawie magdeburskim, to jego nazwa była już wzmiankowana w dokumentach papieskich przeszło sto lat wcześniej.

Książę bytomski Kazimierz - obraz z kościoła Mariackiego w Bytomiu / Fot. Piotr A.JeleńZ zachowanej XVI-wiecznej kopii aktu lokacyjnego miasta Bytomia, dowiadujemy się, że zasadźcą z woli księcia opolskiego Władysława, został niejaki Henryk „mąż dobrej sławy i cnotliwego obyczaju”. Otrzymał on w posiadanie 140 łanów flamandzkich wraz ze wsią Łagiewniki, wyłączając dotychczasowy gród na wzgórzu św. Małgorzaty, który najprawdopodobniej ze względu na swój mały obszar nie spełniał warunków wymaganych od nowego miasta.

Od podgrodzia

Życie w Bytomiu rozwijało się na długo przed jego lokacją, co jest dokumentowane w wielu aktach. Profesor Jan Drabina w „Szkicach z dziejów Bytomia” przytacza dokument Stolicy Apostolskiej z 1123 – 1125 roku, w którym kardynał Idzi przyznaje benedyktynom tynieckim prawo do pobierania opłat targowych i dochodów z karczm w Bytomiu.Bulla gnieźnieńska z 7.lipca 1136 roku papieża Innocentego II, w której zatwierdza zwierzchnictwo arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba I ze Żnina do ziem bytomskich. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Bulla_gnie%C5%BAnie%C5%84ska_%281136%29.jpg

Szybki rozwój podgrodzia wzmiankowany jest także w dokumencie papieża Innocentego II, Bulli gnieźnieńskiej z 7 lipca 1136 roku do arcybiskupa gnieźnieńskiego, Jakuba I. Wzmiankowana jest w nim wieś, położona niedaleko Bytomia o nazwie Zwersov z wieśniakami, kopaczami kruszców srebra i ołowiu, którymi handel odbywał się na placu targowym podgrodzia. Przeprowadzone prace archeologiczne w tym miejscu (obecny Rynek) potwierdziły występowanie na tym obszarze licznych grudek ołowiu.

Dochody z dwóch karczm i placu targowego w podgrodziu bytomskim, zachowane są w dokumencie z 26 maja 1229 roku, wystawionym w Perugii, w którym papież Grzegorz XI zatwierdził posiadłości dla klasztoru tynieckiego.

Dynamika rozwoju gospodarczego Bytomia okresu przedkolacyjnego, wydobywanie kruszców srebra i ołowiu, dogodne położenie na szlakach handlowych z Wrocławia do Krakowa, jak również do Cieszyna i na Węgry, a także systematyczny wzrost liczby mieszkańców sprawiło, że około roku 1231 książę opolski Władysław za zgodą biskupa krakowskiego Wisława z Kościelca , zezwolił na budowę kościoła pw. Najświętszej Marii Panny. Według Mikołaja Liebentala, prepozyta bytomskiego kościoła Św. Małgorzaty z początku XVI, nowa świątynia w znacznej części została doposażona z darów jego kościoła, jednak nie wyklucza także, iż książę Władysław mógł być fundatorem Mariackiej świątyni. Tenże książę Władysław w cztery lata po bytomskiej lokacji miasta na prawie magdeburskim, sprowadza do Bytomia franciszkanów do klasztoru Św. Mikołaja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak to jest z naszymi dziejami. Znamy i jak się okazuje nie do końca. Czy w ogóle jest możliwe poznanie do końca?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł.
Piotr, dziękuję.))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.