Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11008 miejsce

Bytom znany i nieznany cz.4 - Zamek w Miechowicach

Jednym z dwóch pałaców, jakie niegdyś stały w Bytomiu, był XIX wieczny pałac w Miechowicach. Dzisiaj pozostały po nim tylko ruiny.

Zbudowany w Miechowicach w latach 1812-1817 przez Ignacego Domesa, pałac został przebudowany i rozbudowany przez Franciszka Wincklera, a następnie przez Huberta von Tiele-Wincklera pomiędzy 1850 a 1860 rokiem.
Pałac, gdyż o tego typu miechowickiej budowli należałoby mówić (chociaż potocznie zwiemy go zamkiem) został wybudowany w neogotyku angielskim (styl Tudor) z charakterystycznymi trzema wieżami. Był to prezent Ignacego Domesa dla córki Marii.

Z dziejów Miechowic


Historia obecnej dzielnicy Bytomia, Miechowic, sięga średniowiecza, chociaż najstarsze ślady pobytu człowieka na tych terenach datowane są na okres starszej epoki kamienia - paleolitu, tj. 14000-8000 lat p.n.e. Sama wieś Miechowice, według niektórych historyków, została założona przez bożogrobców miechowskich, co jest wzmiankowane w dokumencie z 1257 roku, trzynaście lat po lokacji Bytomia. W dokumencie tym wymieniona jest wieś Białobrzezie koło Bytomia, która została nadana Zakonowi Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie z siedzibą w klasztorze w Miechowie. Klasztor ów został ufundowany miechowitom (tak też określamy polskich bożogrobców) przez Jaksę Gryfitę, który w roku 1163 wracając z wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej sprowadził zakonników do kraju. Jednakże, czy ówczesna osada Białobrzezie to dzisiejsze Miechowice? To pytanie na które historycy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć.

Miechowice posiadały swój herb i pieczęć pomimo, iż nie były miastem. Herb był umocowany na nieistniejącym dzisiaj ratuszu Miechowic, zaadoptowanym w latach siedemdziesiątych przez kopalnię Miechowice na dom kultury. / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/POL_Bytom-Miechowice_COA.svg/180px-POL_Bytom-Miechowice_COA.svg.pngDawna pieczęć, a także herb Miechowic przedstawia wóz drabiniasty z woźnicą, ciągnięty przez jednego konia, nad którym umieszczonych jest dziewięć gwiazd (co wiąże się z jedną z legend o Bytomiu). Opisuje ją ksiądz Norbert Bończyk w poemacie "Stary Kościół Miechowski". Według legendy, historia powstania Miechowic związana jest z postacią Tadeusza Zaborowskiego oraz jego wuja i opiekuna, Wacha. Po skazaniu na śmierć biskupa Stanisława ze Szczepanowa, część magnatów nie mogąc pogodzić się z tą decyzją, sprzeciwiła się królowi Bolesławowi Śmiałemu, co było jednoznaczne z wygnaniem.
Ksiądz Norbert Bończyk, duchowny-poeta, propagator języka polskiego na Górnym Śląsku. "Bytomski słownik biograficzny" / Fot. Jan Drabina Herb Tiele-Winckler nadany rodzinie w 1895 roku. / Fot. Arkadiusz Kuzio-Podrucki Widok zamku od strony północno-wschodniej / Fot. Piotr A. Jeleń Pozostałości po wieży "Jaskółczej" / Fot. Piotr A.Jeleń Widok zamku od strony południowo-zachodniej / Fot. Piotr A. Jeleń

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (14):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy tekst, dużo informacji. Wnioski pod którymi się podpisuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezmyślność, nie żołnierzy lecz ich dowódców i władzy. Czy to się zmieniło - skoro kary żadnej nie było i nie ma

Komentarz został ukrytyrozwiń

Amen.;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, to klamka zapadła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak Piotr coś powie, to tak będzie...
W takim razie, czekam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Będzie i o Szombierkach, na pewno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Był jeszcze pałac w Bytomiu Szombierkach, wzniesiony przez Karola Godulę i bezrozumnie spalony po wyzwolenieu. Piotrze! napisz o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słusznie prawisz Piotrze. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Istotnie Mikulczyce w średniowieczu należały do ziemi bytomskiej o czym świadczą wzmianki o poborze świętopietrza. Do roku 1873 należały do powiatu bytomskiego w którym to czasie zostały przeniesione do nowo powstałego powiatu tarnogórskiego; do 31 marca 1951 roku były gminą wiejską, by od 1 kwietnia tegoż roku zostać dzielnicą Zabrza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle jestem pełen uznania za tak solidnie i interesująco napisany artykuł. Dzięki za propagowanie i przybliżanie światu, mojej małej ojczyzny Śląska. Jak będę latem w Mikulczycach u rodziców (swoją drogą też kiedyś dzielnica Bytomia) to z pewnością odwiedzę te ruiny.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.