Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23766 miejsce

Bytom znany i nieznany. Nadburmistrz Georg Brüning

Bytomianie w tym tygodniu, a dokładnie 17 grudnia uczcili 80. rocznicę śmierci pierwszego burmistrza miasta, dr. Georga Brüninga. Człowieka niezwykle zasłużonego dla Bytomia, który swój urząd sprawował nieprzerwanie trzydzieści sześć lat.

Nadburmistrz dr Georg Brüning z łańcuchem urzędowym. Fotografia ze zbiorów Czesława Czerwińskiego / Fot. Z archiwum Czesława CzerwińskiegoGeorg Brüning urodził się 12 sierpnia 1851 roku w Botzar w pobliżu Selm w Westfalii, w katolickiej rodzinie Wilhelma i Christine z domu Hagedorn. Lata szkolne młody Georg spędził w gimnazjum w Waarendorf. Studia prawnicze kończył w kilku miastach, m.in. w Monachium, Heidelbergu, Getyndze, co w ówczesnych czasach niemieckich było zwykłą koleją rzeczy. W 1874 roku obronił doktorat z prawa, by podjąć pracę w sądzie w Celle na stanowisku referendarza. Przez następne lata odbywał służbę wojskową, przechodząc do rezerwy w stopniu podporucznika. W 1880 roku otrzymał nominację na asesora sądowego.

Doktor Georg Brüning na stanowisko pierwszego burmistrza Bytomia został wybrany w 1883 roku, po tym, jak rajcy miasta w prasie zamieścili ogłoszenie na stanowisko burmistrza. W 1890 roku z powiatu bytomskiego wydzielono Bytom, tworząc w nim pierwszy na Górnym Śląsku powiat miejski (Stadtkreis), co w dwa lata później skutkowało nadaniem Georgowi Brüningowi tytuł nadburmistrza. Nikogo nie dziwił fakt Dawna Szkoła Realna, obecnie IV Liceum Ogólnokształcące przy placu Sikorskiego w nocnej iluminacji, gmach projektu Karla Bruggera. / Fot. Piotr A.Jeleńdługich rządów człowieka z Westfalii, wszak bowiem to za jego kadencji miasto rozwijało się w zadziwiającym tempie. Za jego kadencji powstał w Bytomiu teatr miejski, obecna Opera Śląska, według projektu berlińskiego architekta Aleksandra Böhma, w stylu neoklasycystycznym. Tuż obok powstała Szkoła Realna w stylu secesyjnym z charakterystycznej glazurowanej cegły, obecnie IV Liceum Ogólnokształcące, sygnowana przez architekta Karla Brüggera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mistrzów powoli zastępuje nowe pokolenie utalentowanych wykonawców, jak chociażby w niedawnej premierze "Barona cygańskiego" z 15. grudnia, czy też zapowiadanym na Sylwestra "Strasznym dworze". Taka już kolej rzeczy. Natomiast jestem pod Pana wrażeniem (także innych osób spoza Bytomia) wskazującym, że Bytom ma się czym szczycić. Przeważnie słyszę i czytam w głównej mierze wypowiedzi mieszkańców i obecnych samorządowców, że miasto nie może niczym się wyróżnić. Czasami na malkontenctwa grupy mieszkańców, ręce opadają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sporo artystów, którzy debiutując na bytomskiej scenie odniosło światowy sukces, jak chociażby Wiesław Ochman (niedawno wystawiający swoje obrazy w Biurze Promocji Miasta - link ), Romuald Tesarowicz, śp. Bogdan Paprocki zmarły przed dwu laty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.