Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9005 miejsce

Bytom znany i nieznany. Pułkownik Jan Biały - weteran trzech wojen

W tym roku minie 29. rocznica śmierci płk. Jana Białego, żołnierza trzech wojen, pilota, cichociemnego. Żołnierza Armii Krajowej, więźnia Urzędu Bezpieczeństwa, kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Pilot pułkownik dyplomowany, Jan Biały / Fot. Archiwum rodzinne, wlasność Grażyna SzkonterZ tej okazji w sobotę 2 marca br. na elewacji kamienicy przy bytomskiej ulicy Jagiellońskiej nr 19, w której mieszkał pułkownik Jan Biały, została odsłonięta pamiątkowa tablica.

Napis na tablicy głosi:
W tym domu w latach 1948 - 1984 mieszkał płk dypl. pilot Jan Biały ps. Kadłub (1897 - 1984) Żołnierz I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. Od 1918 roku oficer "Błękitnej Armii" gen. Józefa Hallera, następnie w 28. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych. Od 1925 roku oficer Pułku Lotniczego w Krakowie. W czasie kampanii wrześniowej dowódca II Dywizjonu Bombowego Lekkiego Armii "Kraków". Pierwszy dowódca 304. Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" im. ks. Józefa Poniatowskiego w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Cichociemny, uczestnik Powstania Warszawskiego. Za męstwo na polu walki odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami

W ten sposób władze i mieszkańcy Bytomia uhonorowali postać, która na trwale zapisała się chwalebnymi zgłoskami w kartach historii Bytomia i kraju, a pozostającą w zapomnieniu przez prawie trzy dekady.
Podczas piątkowych uroczystości na bytomskim Rynku poświęconym "Żołnierzom Wyklętym", na apelu poległych, prezydent miasta Damian Bartyla powiedział: Walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Za swoją odwagę i wolę walki zostali wyklęci przez powojenny reżim komunistyczny. Dzisiaj oddajemy im hołd, czcząc ich pamięć i przypominając wszystkim o ich roli, jaką odegrali w historii Polski.

Uhonorowanie pułkownika Jana Białego, poprzez odsłonięcie pamiątkowej tablicy, jest także podziękowaniem i gestem wdzięczności wobec wszystkich Żołnierzy Wyklętych.
Dzień 1. marca zgodnie z Ustawą naszego parlamentu z dnia 3 lutego 2011 roku, został ogłoszony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do roku 1974 byłem sąsiadem pułkownika Jana Białego, lecz Jego losy frontowe i kariera pilota wojskowego były owiane mgiełką tajemnicy. Ale też nie przypominam sobie, by nas nastolatków interesowała historia uczestnika trzech wojen. Niemniej jednak obowiązywał nas szacunek do Pana Jana i pamiętam, że zwracano się zawsze Panie profesorze. A to dlatego, że nauczał języka angielskiego.Odsłonięcia tablicy dokonali najbliżsi z rodziny pułkownika / Fot. Piotr A. Jeleń

Uczestnik trzech wojen - pułkownik Jan Biały

Jan Biały urodził się 16 czerwca 1897 r. w Krakowie w domu Józefa i Jadwigi z Szymoniaków. Uczęszczał do najstarszej w Polsce publicznej średniej szkoły o charakterze świeckim, Gimnazjum św. Anny w Krakowie, w którym w 1915 r. zdał maturę.

Do armii austro-węgierskiej został wcielony przymusowo w październiku 1916 roku, służąc w 57. pułku piechoty. W okresie od 1 stycznia do 15 marca 1916 r. był elewem szkoły oficerskiej w Opawie, po ukończeniu której powrócił do pułku. Wraz z nim trafił początkowo na front rosyjski, a od potem 10 października 1916 r. na front włoski, gdzie dowodził plutonem. 1 listopada tego samego roku dostał się do niewoli, gdzie spędził ponad dwa lata.

W odrodzonej Polsce w listopadzie 1918 r. wstąpił do Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. W armii austro-węgierskiej miał stopień kadeta (odpowiednik podchorążego), dlatego w Wojsku Polskim uzyskał od razu oficerski stopień podporucznika. Początkowo służył w 4. i 6. pułku strzelców, a po przetransportowaniu z armią do Polski, od 19 maja 1920 r. walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, jako dowódca kompanii w 48. pułku piechoty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wczoraj i dzisiaj byłem "Na Skarpie", na modelarstwie, niebawem materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pozdrawiam Szombierki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję bardzo za link, pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

link do filmu dokumentalnego o 304 DB Ziemi Śląskiej im księcia Józefa Poniatowskiego http://www.dailymotion.com/pl/relevance/search/Zbigniew+Kowalewski/3#video=xgfli6 z sekwencją o jego pierwszym dowódcy, Janie Białym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.